„Většina staveb přihlášených do letošního ročníku soutěže je důkazem, že i v dnešní době, která klade důraz na ekonomické hledisko a úsporu vstupních nákladů, vznikají v našem regionu hodnotné stavby zasluhující pozornost veřejnosti. Jsem rád, že Královéhradecký kraj může přispět ke zviditelnění jejich tvůrců, ať již se jedná o projektanty, stavební firmy nebo samotné investory. Doufám, že některým dílům se podaří uspět i na celostátní nebo mezinárodní úrovni,“ řekl hejtman Martin Červíček, pod jehož záštitou se soutěž koná.

Investorem vítězné stavby bylo město Rychnov nad Kněžnou, projektantem firma IRBOS Čestice a zhotovitelem společnost STYLBAU z Hradce Králové. Přestavba bývalého kina byla dokončena už na sklonku roku 2019, jenže přišla pandemie a její slavnostní otevření tak muselo být odloženo.

"Řekl bych, že z bývalých okresních knihoven je nyní jedna z nejlepších v republice," pochválil dílo krátce po jeho dokončení jednatel společnosti Kultura Rychnov nad Kněžnou Karel Štrégl.

Rekonstrukce nebyla bez problémů, bývalé kino bylo totiž vystavěno na prameni, a tak bylo třeba tento problém vyřešit, aby se zamezilo dalšímu vlhnutí.

Rychnovští se pak jezdili inspirovat i dalšími podobnými projekty a architekt se snažil vyjít městu vstříc ve všech připomínkách a detailech.

" Prostory jsou světlejší, čistší. Z půjčovny mohou plynule přejít do čítárny, což v knihovně ve Společenském centru nešlo. K dispozici je i sál s kapacitou asi 80 míst s elevací hlediště," upozornila vedoucí městské knihovny Naďa Kaločová.

Sál byl vybaven audiovizuální technikou pro konání přednášek i jiných akcí, třeba také koncertů. A s pořádáním kulturních akcí se počítá i na prostranství před knihovnou, kde vzniklo stupňovité hlediště s pódiem. Vestibul má sloužit i jako výstavní sál. V sousedství je dětské oddělení a oddělení knih pro dospělé, na něž navazuje čítárna.

Městská knihovna v Rychnově nad Kněžnou po dokončení.Městská knihovna v Rychnově nad Kněžnou po dokončení.Zdroj: Deník/Jana Kotalová

"Z čítárny vedou dveře na zahradu s přístřeškem, kde si mohou čtenáři v letním období posedět," dodal Karel Štrégl.

Všechny prostory pro čtenáře mají bezbariérový přístup. Pro stěhování knih ze skladu pak slouží výtah. Všechny tři sklady jsou přitom vybavené pojízdnými knihovními regály kvůli lepší úspoře místa. Dva sklady slouží přímo pro rychnovskou knihovnu, další pro knihovny v regionu, které pod tu rychnovskou spadají.

Rekonstrukce bývalého kina začala před sklonkem roku 2018. Náklady se vyšplhaly na přibližně 95 milionů korun, přičemž město získalo dotaci ve výši 85,5 milionů korun od ministerstva financí.

Předána byla i další ocenění. Čestné uznání získala rekonstrukce kaple svatého Josefa ve Slavětíně na Trutnovsku, sportovní park U Svatých v Holohlavech, rekonverze tubusu větrné elektrárny v Novém Hrádku na rozhlednu s infocentrem a přístavba biskupského gymnázia v Hradci Králové. Zvláštní cenu poroty obdržel restaurant Lemur a Safari pivovar ve Dvoře Králové nad Labem. Celkem letos o titul Stavba roku Královéhradeckého kraje usilovalo 16 staveb.

Vedle Královéhradeckého kraje je pořadatelem soutěže Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů. Soutěž je nepostupovou obdobou celostátní soutěže Stavba roku, ale Královéhradecký kraj usiluje o to, aby se stala její součástí.