Novodobá tradice Anenské pouti v měřítku současné doby trvá už zhruba dvacet let. Původní tradice však sahá až do roku 1661, kdy na svatou Annu, až na pár baráčků, vyhořela téměř celá Rokytnice. Od té doby se pouť koná každý rok. Dříve však měla pouze církevní charakter. Ten má i v dnešní době, avšak není prioritní.

„Oficiální zahájení celé pouti bude v pátek v deset večer ohňostrojem u zámku. Program však byl zahájen již v úterý, a to mezinárodním koncertem Tóny bez hranic, který se odehrál v kostele Nejsvětější Trojice v Říčkách v Orlických horách,“ uvádí Zuzana Soběslavová z Turistického informačního centra v Rokytnici v Orlických horách. Dnes, ještě před ohňostrojem, zahraje v párty stanu na náměstí Podorlický lázeňský orchestr. Večer jsou připraveny diskotéky a taneční zábava s hudební skupinou Fantasy music.

Hlavní program se koná až zítra, a to především v areálu zámku v Rokytnici. „V devět hodin ráno začnou skotské horalské hry, kde budou účastníci všech třech kategorií, muži, ženy a děti, například házet kládou či nosit konve. Hry budou probíhat celý den, pak bude vyhlášeno finále, vystoupí skotský dudák a zájemci si můžou vyslechnout přednášku o whisky,“ přibližuje program Soběslavová. Nádvoří bude patřit historickému tržišti, řemeslným stánkům s keramikou, výrobkům ze šustí, řezbářům, kovářům, brašnářům, prodejcům bonbonů, sýrů, hraček a spoustě dalších.

Návštěvníci se také mohou těšit na venkovní galerii obrazů, která se možná promění ve vnitřní. Záležet bude na počasí. Dále je na programu ochutnávka vín, módní retro přehlídka oděvů ze sedmdesátých let, se svými dravci a sovami vystoupí sokolníci.

Děti pro změnu určitě nadchne projížďka na koních či malování na obličej. V Domě služeb si příchozí budou moci připomenout a zavzpomínat na hračky z minulého století a mnoho dalšího.

Závěrem sobotního večera bude divadelní představení Mnoho povyků pro nic v podání Divadla Q10.