VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekty slouží znevýhodněným

Rychnov nad Kněžnou – Na území bývalého okresu Rychnov nad Kněžnou se na nezaměstnanosti podílí celkem tři tisíce lidí, kteří představují 7,2 procenta všech obyvatel.

11.2.2011
SDÍLEJ:

Projekty slouží znevýhodněnýmFoto: Barbora Janečková

Na tolik lidí, kteří nemají práci, ovšem připadá 140 evidovaných volných pracovních míst.

Zaměstnanost přitom podporuje hned několik projektů, a to z více směrů. O některé se stará úřad práce (ÚP), o jiné například neziskové organizace či sociální odbor městského úřadu.

Jednou z možností, která může pomoci dlouhodobě nezaměstnaným, je účast na tzv. veřejné službě. „Město k nám posílá klienty, kteří pobírají sociální dávky a mají zájem na tom, aby se jejich příjem zvýšil. To samozřejmě není zadarmo. Pokud tito lidé vykonají dvacet až třicet hodin pomocných prací měsíčně, můžou na dávkách dostat až o tisíc šest set korun více,“ informovala Hana Bláhová z rychnovské společnosti Helpion, zabývající se pomocí dlouhodobě nezaměstnaným. Ve veřejné službě jde zpravidla o odklízení sněhu v zimě, čištění chodníků či trávníků.

Kromě spolupráce s městem v oblasti veřejné služby spolupracuje Helpion především s úřadem práce. Ten má na starosti výběr lidí, kteří budou pro určité projekty vhodní. Pomoc je většinou určena těm, kteří nejenom, že jsou dlouhodobě nezaměstnaní, ale mají navíc další problémy, které je mezi ostatními uchazeči o zaměstnání znevýhodňují. Takovým faktorem může být například vyšší věk, zdravotní stav, péče o děti. Anebo zkrátka demotivace po několikanásobném neúspěchu.

„Při výběru vhodných uchazečů uplatňujeme osobní přístup. Pracovnice, ke kterým klienti dochází, je většinou znají a vědí, kdo pomoc nejvíce potřebuje,“ uvedla vedoucí oddělení trhu práce na ÚP v Rychnově nad Kněžnou Hana Kasperová.

Plán, v němž nejde v první řadě o vytvoření pracovních míst jako takových, je projekt veřejně prospěšných prací (VPP). Jde zde především o to, aby si lidé, kteří dlouhou dobu nepracovali, znovu osvojili pracovní návyky a získali tak motivaci a sebevědomí. Nebo také nové zkušenosti.

„Vhodné uchazeče o VPP posíláme do měst v okrese i do malých podhorských obcí. Některé však doporučujeme i neziskovým organizacím“ doplnila Kasperová.

VPP již fungují jako zaměstnání s roční pracovní smlouvou a osmihodinovou pracovní dobou. A za minimální mzdu. „Na delší dobu než na jeden rok smlouvu neuzavíráme, a to pro to, aby klienti získali motivaci a našli si regulérní práci. Jde spíše o jakousi resocializaci,“ vysvětlila Bláhová.

V Helpionu mimo jiné funguje i dílna, ve které nezaměstnaní vyrábějí dekorační předměty. Jedná se o specifický projekt s názvem „Pracovat můžu, ale kde?“, který funguje od listopadu minulého roku. Jeho klienti mohou využít i možnost dalšího vzdělávání, například v práci na počítači či sociální a právní poradnu. Opět ale slouží stejné skupině lidí a na podobném principu jako projekt VPP.

Barbora Janečková

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení