Celoroční centrum aktivního trávení volného času se rýsuje na Králicku. Ze zimního střediska v Dolní Moravě a zbrusu nového moderního lyžařského areálu Buková hora v Červené Vodě má být ráj pro dospělé i děti.

Zásadní proměna Dolní Moravy

Projekt pro Dolní Moravu počítá s vybudováním dvou nových čtyřsedačkových lanovek, přičemž mají být propojeny všechny sjezdovky. Vyrůst má i nová, dlouhá téměř dvanáct set metrů a osmdesát metrů široká. Areál má rovněž disponovat bobovou dráhou, která bude otevřena celý rok, lanovým parkem s padesátkou překážek, horolezeckou stěnou a zimní sáňkařskou dráhou. Vzhledem k tomu, že projekt počítá především s návštěvami rodin s dětmi, má být zřízen letní a zimní dětský ráj s nejrůznějšími atrakcemi (dětské hřiště, lyžařský kolotoč, pohyblivý pás nebo nafukovadla). Nově vznikne síť obslužných objektů u nástupů na sedačky a rovněž bufet přímo na sjezdovce, takzvaný aprésski.

Vše, co má zabezpečit klidný a bezproblémový relax, má být „po ruce“: skiservis, sportovní zboží, rychloobslužné restaurace, infocentrum, půjčovna lyží, eventuálně kol a koloběžek, sociální zařízení. Ve výšce 1110 metrů nad mořem má být umístěna chata Slaměnka, jež má sloužit jako výchozí bod pro turisty či běžkaře. Jako chloubu označují investoři projektu čtyřhvězdičkový hotel s kongresovým sálem, v němž nebude chybět wellness centrum s bazénem, sauny a vířivky, masáže či zábaly, bowlingové dráhy. Hotel nabídne i vnitřní dětské centrum s hlídáním ratolestí, venkovní hřiště pro několik sportů nebo tubusovou osmdesátimetrovou skluzavku, teenageři budou moci trávit volný čas v salonku určeném pro netradiční počítačové a jiné hry.

Nové středisko pod Bukovou horou

Chloubou nového lyžařského střediska pod Bukovou horou se má stát moderní systém umělého zasněžování, plně automatizovaný. Měl by být schopen zasněžit dvoukilometrovou sjezdovku během dvaasedmdesáti hodin. Areál má splňovat veškerá kritéria moderního střediska. Zajištěna bude i případná pomoc v naléhavých situacích: vznikne služebna Horské služby, napojená na integrovaný záchranný systém.

Návštěvníci oblasti si budou moci vybrat z příjemné nabídky krátkých výletů po bližším či vzdálenějším okolí, v nabídce se prý objeví také výlety do Polska.
Pro Králicko bude mít projekt jednoznačně velký význam. Představitelé oblasti si dobře uvědomují jeho důležitost. Pro místní podnikatele představuje výzvu zapojit se do kolotoče poskytování služeb, pro obyvatele oblasti znamená novou šanci, jak se uplatnit na trhu práce. S velkým projektem má totiž přijít řádově mnoho desítek stálých i sezonních pracovních míst.

(zr, pá)