Jejich mateřinka totiž byla vybrána jako pilotní zařízení pro projekt rychnovského Lions Clubu Zdravé oči našich dětí.

Se souhlasem svých rodičů a pod vedením oční lékařky Lenky Romanové byli 22. prosince předškoláci vyšetřeni přístrojem Plusoptix A09 přímo v areálu školy. Ředitelka MZŠ Anna Oubrechtová je aktivitou Lions Clubu nadšená. „Byla jsem potěšená již když jsem se dozvěděla, že jsme dostali důvěru jako první. Veliký zájem projevili i rodiče, protože přišli i s dětmi, které byly doma. Když jsem pak viděla v praxi, jak rychlé a šetrné vyšetření je, doporučuji ho všem. Některé děti ani nezaregistrovaly, že jsou na vyšetření a je mezi nimi lékař,“ uvedla ředitelka a doplnila, že díky této metodě, která je vhodná i pro kojence, lze předejít mnoha komplikacím. „Měli jsme v první třídě chlapce, který se nikdy netrefil do řádku a psal vždy nad něj. Když jsme si toho všimli a s rodiči zašel k lékaři, zjistilo se, že má osm dioptrií,“ zavzpomínala Anna Oubrechtová.

„Skutečně pětadevadesát procent všech poruch vidění lze úspěšně léčit, pokud jsou odhaleny včas,“ potvrdila přítomná oční lékařka. „Vyšetření proběhlo bez problémů a u většiny trvalo jen několik vteřin. Z jednadvaceti dětí jsem doporučila k dalšímu vyšetření čtyři, z toho v jednom případě jsme naměřili tři dioptrie,“ upřesnila Lenka Romanová.

„Po roveňské mateřince již máme vybraná další zařízení. Pokračovat budeme hned v lednu, a to v rychnovské mateřské škole Kytička a pojedeme i do Slatiny nad Zdobnicí,“ prozradil současný prezident rychnovských lvů Dr. Radim Dvořák a připomněl, že tato vyšetření jsou například v Praze nabízena jako nadstandardní placená služba.

Miloslav Dostálek, tiskový mluvčí Lions Clubu