První květnový týden ZŠ TGM Borohrádek v Rumunsku završila spolupráci se školami z Lotyšska, Polska, Maďarska, Slovinska, Rumunska, Bulharska, Řecka a Portugalska. Partnerská škola, která se nachází v menší obci Boita, zde pravidelně v květnu organizuje folklorní festival. Na ten letošní byly přizvány všechny partnerské školy.

Festival byl zahájen průvodem všech účastníků oblečených do krojů. Následovalo více než pětihodinové představení jednotlivých škol. Borohrádecký taneční pár si za svou polku vysloužil velký potlesk.

Organizátoři setkání pro nás připravili doprovodný program. Důkladně jsme se seznámili s místní školou sídlící ve starší budově se skromným vybavením. Byli jsme pozváni do mateřské školy, umělecké školy a do Domu dětí v Sibiu. Všude byl pro nás připraven zajímavý program.

Navštívili jsme také Bukurešť, několik klášterů a kostelů, hrad hraběte Drákuly, hrad Peles a nadšeni jsme byli z výletu k horskému jezeru Balea v nadmořské výšce dva tisíce metrů.

Závěrečné hodnocení celého projektu proběhlo na tiskové konferenci. Zde byla vyzdvihnuta možnost porovnávání života a školských systémů účastnických zemí, možnosti využití znalosti cizích jazyků a samozřejmě navázání kontaktů jak mezi žáky, tak mezi učiteli.

Mgr. Iva Přibylová, ředitelka školy