Některé sběrny vykupují i předměty, u nichž je téměř jisté, že jsou kradené. Zloději litinových kanálů, měděných okapů či hliníkových značek mají šanci.

Bereme i poklopy

Platí to třeba ve výkupně Sejkora v Rychnově. „Poklop od kanálu vykupujeme, můžete ho přivézt. Plechovou značku? Tu taky,“ dozvědí se zájemci ve výkupně. Dokonce k vykupovaným věcem není ani potřeba žádný doklad o jejich původu nebo občanský průkaz prodávajícího.

Tím, že nežádá doklady, by se výkupna mohla dostat do rozporu se zákonem. Ten sběrnám druhotných surovin ukládá vést evidenci osob, od kterých byl odpad odkoupen. Dále by sběrny měly zaznamenávat informace o typu vykoupeného odpadu.

Nechceme potíže

Kovový poklop by vykoupila i sběrna v Borohrádku. Tam však požadují občanský průkaz. Bez něj podobné věci do výkupu neberou. Ve výkupnách v Kostelci nad Orlicí a Opočnu by poklopy nebo značky neodkoupili .

„Poklop nevykoupíme a značku taky ne. Nechceme se dostat do problémů,“ odmítli žádost v kostelecké výkupně. Zájemci by neuspěli ani ve sběrně železa v Dobrušce.

„Nové měděné okapy, mřížky od kanálů, dopravní značky nebo jiné podezřelé věci nevykupujeme. Nedělali jsme to nikdy a po okolí se to ví, takže to u nás ani nikdo nezkouší. Takový případ už jsme dlouho neměli,“ uvedl vedoucí provozny výkupu odpadu v Dobrušce Josef Krása.

K z rozsáhlé sérií krádeží kanálů došlo v regionu od února do poloviny dubna. Pak na zloděje „spadla klec“. Krádeží kanálů se měli dopouštět dva muži ve věku osmnáct a sedmnáct let z Rychnovska. „Od února do dubna v regionu ukradli přes čtyřicet kanálových vpustí, jejichž hodnota přesáhla částku padesáti tisíc korun,“ uvedla Deníku ihned po dopadení podezřelých Vlasta Lepková z Okresního ředitelství Policie ČR Rychnov n. K. Dodala, že působnost povedené dvojice a jejich rajón byly rozsáhlé. Kradli kryty v Lípě nad Orlicí, v Týništi nad Orlicí, Častolovicích, Rychnově nad Kněžnou, dokonce v Černíkovicích a v Kvasinách.

Zloději kanálů

„Všechny vpustě prodali zloději ve sběrných surovinách. Komisařem služby kriminální policie a vyšetřování byli obviněni z trestného činu krádeže ve spolupachatelství. Pokud se jejich vina prokáže, může jim soud vyměřit trest šest měsíců až tři roky vězení,“ dodala Lepková.

(luc,ehl)