Vamberští zastupitelé se dohodli na prodeji vojenských kasáren. Město doufá, že se areálu ujme developerská společnost, která celý objekt podle městské studie obnoví.

Využití areálu

Developeři by měli kasárna využít podle studie městského úřadu. „Na celý areál jsme nechali zpracovat studii využitelnosti. Kasárna teď nabízíme za symbolickou částku. Developerská společnost s nimi musí odkoupit i studii a naplnit ji,“ potvrdil starosta Vamberka Jiří Mazúch. Vše by měla zaručovat kupní smlouva.

O konkrétních podmínkách přestavby by se nadále jednalo. Celý areál by ale měl být rozdělen na tři části. Předpokládá se, že zde vzniknou nové byty, další místo zabere obchodní centrum. V plánu se počítá i se sportovním centrem, které by mělo vzniknout ve třetí části.

Prostor kasáren zabírá plochu tři a půl hektaru, jeho obnova by tedy byla časově velmi náročná. „Celé by to bylo na etapy,“ pokračoval starosta Jiří Mazúch.

Se snahou revitalizovat vojenský objekt už město zkušenost má. Dva roky tam působil jeden developer, vše ale nakonec skončilo bez výsledku.

Změní se něco?

„Měl tady vystavět obchodní centrum, neuzavřel ale dohodu s obchodními řetězci. Jeho doba už vypršela,“ objasnil vamberský starosta.

Způsob plánovaného prodeje se příliš nezamlouvá například městskému zastupiteli Richardu Sokolovi. „Taková smlouva není pro developery ničím zajímavá. Myslím si, že se s tím nehne a moc se toho nezmění,“ konstatoval Richard Sokol.

Podle místních obyvatel je celý objekt nezabezpečený a může se do něho dostat kdokoliv. „Je to ve strašném stavu, hromadí se tam nepořádek, který tam lidi navážejí. Podle mě to je neřešitelná situace,“ řekl Vamberák Martin Velecký. „Chtěl bych vidět developera, který do toho půjde a nacpe tam svoje peníze,“ podotkl Velecký. Stav kasáren si můžete prohlédnout na www.vamberk.unas.cz .

Najít někoho, kdo se vojenského objektu ujme, není jednoduché. Náklady přestavby by se podle Mazúcha mohly vyšplhat na desítky až stovky milionů.

(gaš, am)