VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Probační a mediační služba pomůže v přípravném řízení

Rychnov nad Kněžnou - Probační a mediační služba (PMS) už u nás působí patnáct let. Mnozí z nás ale nevědí, kdy mohou její služby využít. Proto přinášíme pravidelnou rubriku, v níž vám přiblížíme činnost probační a mediační služby, která sídlí v Rychnově nad Kněžnou.

8.4.2015
SDÍLEJ:

PROBAČNÍ A MEDIAČNÍ SLUŽBA sídlí v Rychnově v budově Národního domu. Zde se můžete účastnit například mediace. Foto: Barbora Kholová

Dnes se budeme věnovat přípravnému řízení. Probační a mediační služba je činná nejenom v průběhu vykonávacího řízení (tedy po pravomocném rozhodnutí soudu o vině a trestu), kdy dohlíží na řádný výkon uložených trestů (například obecně prospěšné práce, dohled probačního úředníka, domácí vězení a další), ale též v řízení přípravném, tedy od zahájení trestního stíhání do vydání konečného rozhodnutí soudu či státního zastupitelství.

Právě v přípravném řízení pracuje PMS nejenom na základě pověření od orgánů činných v trestním řízení, ale též na základě žádosti poškozeného či obviněného.

Obviněný

Obviněný spoluprací s PMS v přípravném řízení získává možnost obdržet informace o trestním řízení, aktivně se podílet na výsledku trestního řízení, vyhnout se zátěži veřejného soudního jednání (rozhodnutí soudu bez hlavního líčení) a minimalizovat tak náklady trestního řízení, a v neposlední řadě získává v PMS partnera, který může zprostředkovat jednání o náhradě škody poškozenému.

Poškozený

Poškození jsou informováni o průběhu trestního řízení a svých právech, která mohou po dobu jeho konání uplatnit. Nezbytnou oblastí spolupráce PMS s poškozeným je problematika náhrady škody, když v případě souhlasu poškozeného i obviněného je možnost uskutečnit takzvanou mediaci, tedy osobní setkání obou stran za přítomnosti třetí osoby mediátora (probační úředník). Mediace je v přípravném řízení využívána i u osob mladistvých a nezletilých, kde má zároveň výrazný výchovný rozměr. V případě potřeby od PMS poškozený obdrží kontaktní údaje na příslušné spolupracující organizace (například specializované poradny, psycholog a další). V souvislosti s poškozenými je nutno zmínit téměř dva roky účinný zákon o obětech trestných činů, který poškozeným zpřehlednil jejich práva a přinesl i některá nová např. právo na doprovod důvěrníkem či právo na učinění prohlášení oběti o dopadu trestného činu na její život.

Současně tento zákon stanoví podmínky pro fungování subjektů poskytujících pomoc obětem trestných činů.

Autor: Stanislava Preclíková

8.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotovycházka po hřebenech Krkonoš
16

FOTOvycházka po hřebenech Krkonoš

Hokejová extraliga: Mountfield HK - Piráti Chomutov.
27

Hrdina Pavelka: První nula

Naši prvňáci: Již ve středu ZŠ Bílý Újezd

Rychnovsko - Mami, tati, ve středu 24. ledna vyjdou fotky z naší Základní školy Bílý Újezd.

Sláva Černigova pomalinku pohasíná. Je z něj levná ubytovna

Hradec Králové - Proslulý chirurg Christian Barnard, Peter O'Toole, Pierre Richard, Gilbert Bécaud, skupiny Smokie či Boney M, Helena Vondráčková, Karel Gott, ale i prezident Václav Havel. Ti všichni strávili alespoň jednu noc v hradeckém hotelu Černigov.

Historické události malé obce připomíná druhý díl publikace

Mokré - Slavnostní křest druhého dílu knihy o historii obce Mokré na Rychnovsku se konal v pátek 19. ledna v místním společenském klubu.

Semechničtí vypili v Novém Městě hořkou „třináctku“

Opočno - Krajský hokej: Opočenští Baroni prohráli v Nové Pace, když desetkrát inkasovali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>