VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Probační a mediační služba dohlíží na odsouzené

Rychnovsko – V dalším díle naší pravidelné rubriky, která se věnuje probační a mediační službě (PMS), se zaměříme na dohledy nad odsouzenými a podmínečně propuštěnými.

27.5.2015
SDÍLEJ:

PROBAČNÍ A MEDIAČNÍ SLUŽBA zajišťuje výkon dohledu a během zkušební doby kontroluje vedení řádného života klienta a plnění jeho povinností. Probační úředníci mohou pomoci také v řešení otázek.Foto: PMS

Dohledy
na Rychnovsku
Od roku 2013 bylo v evidenci PMS RK na 120 dohledových klientů.

Za tuto dobu doložili úhradu svých závazků za více než milion korun.

Aktuálně je v evidenci PMS Rychnov nad Kněžnou 53 klientů, kteří mají uložený dohled, z čehož 15 z nich je podmínečně propuštěno z vězení, 14 je pachatelů závažné trestné činnosti a pouze dva klienti jsou prvotrestaní.

Co je vlastně probace? Slovo probace má probační a mediační služba přímo ve svém názvu, toto slovo pochází z latiny a znamená ověřování, zkoušení.

Probace – neboli dohled – se v naší trestní praxi ukládá obviněnému nebo odsouzenému, pokud státní zástupce nebo soudce považuje za účelné sledovat po určitou dobu jeho chování a uloží mu obvykle i přiměřené omezení nebo povinnost (například zdržet se her na hracích automatech, podrobit se léčbě závislosti na omamných a psychotropních látkách, zdržet se požívání alkoholických nápojů a další).

Rozlišujeme podmíněné odsouzení s dohledem, kdy stanoví soud zkušební dobu na jeden rok až pět let a podmínečné propuštění s dohledem, kdy propuštěnému z věznice může být dohled uložen až v délce sedmi let.
Probační a mediační služba poté zajišťuje výkon dohledu a během zkušební doby jednak kontroluje vedení řádného života klienta, plnění uložených přiměřených povinností a omezení, ale poskytuje mu také nezbytnou pomoc při řešení otázek, na které klient svými silami nestačí, popřípadě poskytuje kontakty na organizace, které mohou klientovi pomoci při hledání bydlení, zaměstnání a podobně.

Probační úředník pak motivuje klienta k řešení problémů souvisejících s trestnou činností, včetně náhrady škody a urovnání konfliktů s poškozeným, pomáhá klientovi vytvářet podmínky pro návrat do společnosti. Dohled probíhá zejména formou osobních konzultací probačního úředníka s klientem na středisku PMS, za klienty se však také pravidelně dojíždí do místa bydliště. O tom, jak dohled probíhá, zpracovává probační úředník zpravidla každých 6 měsíců podrobnou zprávu, ve které soud informuje o průběhu výkonu dohledu nad odsouzeným, o dodržování stanovených podmínek, a o jeho poměrech osobních, pracovních a finančních.

Když se spolupráce nedaří

Pachatel je povinenPachatel, kterému byl uložen dohled, je povinen

- spolupracovat s probačním úředníkem způsobem, který mu probační úředník stanoví, a plnit individuální probační plán

– dostavovat se k probačnímu úředníkovi v pravidelných lhůtách, které mu stanoví

– informovat probačního úředníka o svém pobytu, zaměstnání a zdrojích obživy

– dodržovat soudem uložená přiměřená omezení či povinnosti

– umožnit probačnímu úředníkovi vstup do obydlí, ve kterém se zdržuje

Poruší-li klient, kterému byl uložen dohled, závažným způsobem nebo opakovaně podmínky dohledu, informuje o tom probační úředník okamžitě předsedu senátu soudu, který dohled uložil. Porušení dohledu může vést, a v některých případech i vede k tomu, že se klient navrací do výkonu trestu odnětí svobody nebo je mu podmíněně uložený dohled přeměněn na trest nepodmíněný. Uložení dohledu tak lze chápat jako šanci, která je odsouzenému dána, aby ve zkušební době prokázal, že dokáže vést řádný život a může tak zůstat na svobodě.

Příběh ze života

Když se spolupráce daří

Jak to vypadá, když se spolupráce daří, vypráví dnešní životní příběh. Pan Petr (35 let) je klient, kterému byl dohled uložen po propuštění z vězení na 6 let. V současné době mu zbývá posledních šest měsíců, tedy je v závěrečné fázi, kdy jsou intervaly konzultací již v maximální délce – jednou za tři měsíce.

V rejstříku trestů má deset záznamů, za krádeže, podvod a maření úředního rozhodnutí byl odsouzen na 5 let nepodmíněně, po 3 letech byl podmíněně propuštěn za současného uložení dohledu.

Po propuštění z vězení klient začal příkladně s probační službou spolupracovat, našel si zaměstnání, kde setrval až dodnes, oženil se, narodila se mu dcera a v současné době přestavuje malý domek, který si s manželkou koupili. Kromě řádného života, který klient od návratu vede, se mu také podařilo do velké míry napravit škodu trestnými činy způsobenou – poškozeným se omluvil a škodu splatil, doklady o všech splátkách pravidelně dokládal. Nedávno mu bylo po jedenácti letech navráceno řidičské oprávnění.

S odstupem pěti let klient bilancuje: „Byly to ztracené roky, už to nejde vrátit zpátky. Mrzí mě i ty kérky, který mám, už kvůli malé. Probralo mě hlavně uvěznění, kam jsem po několika podmínkách dospěl. Tam se nikdo normální nemůže chtít vrátit".

Autor: Stanislava Preclíková

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 22 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce vedoucí prodejny maso, uzeniny, lahůdky - KOSTELEC NAD ORLICÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Penny Marketu ve městě KOSTELEC NAD ORLICÍ. , , Pracovní náplň: , • objednávání a příjem zboží pro prodejnu , • nábor prodavaček, jejich hodnocení a motivování , • celkové řízení chodu prodejny , • zodpovědnost za prezentaci zboží, čistotu prodejny a dodržování standardů , , Požadujeme: , • ideálně vyučení v oboru řezník nebo SŠ potravinářské technologie , • praxe v bourání a zpracování masa výhodou , • zkušenost s řízením menšího kolektivu , • znalost práce s PC , , Nabízíme: , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi , , V případě zájmu svůj životopis zašlete na akrajcova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště kostelec nad orlicí, Rudé armády, č.p. 1469, 517 41 Kostelec nad Orlicí. Informace: Andrea Krajčová, +420 416 856 370.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 12 200 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka nákladního automobilu do 3,5 tuny, vnitrostátní a mezinárodní doprava. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE:, Kontakt osobně po telefonické domluvě., - ŘP sk. "C", - spolehlivost, zodpovědnost, flexibilita., - nepravidelná pracovní doba.. Pracoviště: Jaroslav marek - pracoviště, 518 01 Dobruška. Informace: Jaroslav Marek, +420 777 993 008.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 140 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená Technik/čka obsluhy třídičky vajec STAALKAT. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt osobně dle domluvy, telefonicky v pracovní dny od 7:00 do 16:00 hodin nebo e-mailem dzv.rk@unet.cz., - NSO, SOU, - technické a elektro vzdělání výhodou, - zajištění vytřídění a zabalení vajec dle požadavků zákazníků, - základní údržba, drobné opravy, - fyzicky nenáročná práce vhodná pro technicky založené osoby, - pracovní doba 6:00 - 14:30 hodin., Nabízené výhody:, Příspěvek: na dovolenou 3000 Kč, masáže, pedikúru a pod. 1000 Kč, kulturu 400 Kč, naturální prase (1x ročně) a vejce (120 ks/měsíčně), dovoz obědů na pracoviště a jejich částečná úhrada.. Pracoviště: Džv rychnov nad kněžnou a.s. - semechnice, 518 01 Dobruška. Informace: Tomáš Jedlička, +420 602 646 690.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 22 500 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník/ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 32500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo zasláním životopisu na e-mail nabor@bednarfmt.com., - SOU, - praxe výhodou, Zaměstnanecké výhody:, - příspěvek na stravování, dovolená navíc, pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení.. Pracoviště: Bednar fmt s.r.o. - pracoviště dlouhá ves 188, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Klára Bečvarovská, +420 727 842 331.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Z Bílé Třemešné je kruhový objezd

Trénink královéhradeckých fotbalistů.
18

Andílky ne, chce čerty...

Šílenosti přilákaly prodavače z Moskvy i partičku z Hongkongu

Královéhradecko, Trutnov - Obscénní a extrémní divadlo loni přitáhlo na trutnovské Bojiště zástupce 65 národností. Rovněž letos skládá mozaiku účastníků jubilejního 20. ročníku nejtvrdšího hudebního festivalu pestrá národnostní paleta.

Sabou: Tvoříme tým, který by měl mít ligové parametry

Hradec Králové - Na židli výkonného ředitele klubu sedí Jiří Sabou přes půl roku. Před startem nové sezony FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY je v prognózách a cílech mužstva opatrný.

Stavaři musí odstranit sedmdesát vad

Královéhradecko, Hronov - Město informovalo, že začalo řízení o předání a převzetí stavby „Revitalizace parku A. Jiráska - Hronov“ mezi dodavatelem stavebních prací a investorem - městem Hronov.

NEOBYČEJNÉ STAROSTOVÁNÍ: Lucie Potůčková v čele odporu občanů proti festivalu

Královéhradecko, Mladé Buky - Seriál Deníku s názvem Neobyčejné starostování odhaluje nevšední náplň práce podkrkonošských starostů. Tentokrát jedeme do Mladých Buků za Lucií Potůčkovou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT