Pouhých pět žáků z olešnické malotřídky si včera převzalo z rukou třídních učitelek pololetní vysvědčení. Původní slavnostní program, který byl připraven, nečekaně překazila chřipka.

Vysvědčení vyplňují ručně

Základní škola v Olešnici je rodiči i žáky oblíbená především tím, že výuka probíhá v rodinném a nestresovém prostředí. Další zajímavostí je používání takzvané genetické metody čtení. Pomocí ní se žáci prvních ročníků snáze naučí číst. „Metoda spočívá v tom, že se děti nejprve učí všechna velká tiskací písmena. Poté začínají s četbou, a to hláskováním a později čtením celého slova. „Rychleji pochopí smysl slov a vět a čtení jim jde celkově mnohem lépe,“ uvedla Edita Janečková.

Slavnostní okamžik včera nejvíce prožívali prvňáčci, pro které se stal významnou premiérou. Se svými výsledky půlročního snažení byl spokojen i desetiletý Kuba. Ten se s rodiči a sourozenci přestěhoval do Olešnice z nedalekých Častolovic, a tak musel změnit i školu. „Chodím sem moc rád a mám už i nové kamarády,“ potvrdil.

„Pololetní vysvědčení je spíše motivačního charakteru. Hodnotíme tradičně známkami a vysvědčení píšeme ručně,“ řekla ředitelka školy Milada Vránová. Dále dodala, že škola se dvěma třídami funguje jak ke spokojenosti žáků, tak rodičů i samotných učitelů. „Děti k nám mají mnohem blíž, a my zase máme možnost je co nejlépe poznat. Na každém z nich individuálně pracujeme a snažíme se vyzdvihnout jeho vlohy,“ informovala Vránová.

Vyučovací hodiny v malotřídkách probíhají poklidnou formou a žáci bývají samostatnější. „Jelikož u nás začátek a konec hodiny neurčuje klasické zvonění, výuka se může do jisté míry přizpůsobovat žákům. Ti, co potřebují více času na práci, nemají pocit, že něco nestíhají,“ řekla Janečková. Přesto jsou děti z Olešnice výborně připravovány na následný vstup do spádových škol a tento fakt potvrzují i jejich srovnávací testy.