"Hlavní pec se rozebrala už na podzim a po dva víkendy na jaře se stavěla nová. Je už hotová a je jiná než ta předchozí. Má kratší topeniště. Žár stoupá přes pánvičky, přičemž pec má zajímavou kopuli, kouř se v ní bude točit nad těmi pánvičkami. Tentokrát to bude skutečně experiment. Budeme ji zkoušet poprvé a bude to trošku dobrodružství. Budeme doufat, že všechno bude dobře fungovat. Ta první byla opravovaná, ale fungovala skoro dvacet let," připomíná Bohumír Dragoun, vedoucí deštenského muzea.

Právě v areálu muzejní zahrady se oblíbené Tavení skla dřevem odehrává. Sjíždějí se na něj skláři z různých koutů republiky, aby předvedli svůj um. Orlické hory přitom patřily v minulosti k významným oblastem českého sklářství. Akce je tak i připomínkou této slavné tradice. Letos začne 5. srpna a potrvá do neděle 7. srpna.

"V pátek 5. srpna ve tři hodiny odpoledne otevíráme areál, ve čtyři hodiny je slavnostní zahájení, večer pak máme country vystoupení. V sobotu od 9 do 17 hodin se bude tavit, potom přijde na řadu koncert vážné hudby ve spolupráci s hudebním festivalem F. L. Věka a v neděli bude na programu dražba," dodává Bohumír Dragoun.