Zámecké brány se otevřou v 10 hodin - první i druhé nádvoří se promění v jednu velkou tržnici, neboť zde proběhne vánoční jarmark. Své výrobky budou nabízet prodejci rukodělných výrobků, vánočních ozdob a dekorací, perníčků i medových specialit. Přístupné budou také interiéry, „oděné“ do adventního hávu. Během prohlídky se návštěvník dozví, jak slavila advent šlechta a jak poddaní nebo kdo byl sv. Ambrož, sv. Lucie, sv. Barbora. Atmosféru dokouzlí během odpoledne svými vystoupeními děti ze ZUŠ Luboše Sluky v Opočně, v 15 hodin dokonce dorazí Kašpárek a čerti s místními ochotníky z loutkového divadla.

Takřka v sousedství – v sídle děkanství Opočno (Trčkovo náměstí čp. 3) začne v 11 hodin již třetí ročník výstavy betlémů. „Letos bude výstava výjimečná tím, že již teď - během příprav - jsme napočítali přes 230 betlémů: od moderních, přes historické. Od uměleckých přes betlémy domácí výroby, paličkované, šperky nebo i stříbrné mince. Myslíme, že je se na co dívat,“ zve na výstavu opočenský farář Filip Foltán.

V historické expozici v Kodymově ulici čp. 55 bude možné „ochutnat“ Vánoce za první republiky. Připraveny jsou výtvarné dílny, na úvod zdobení perníkových svícnů.

Zvláště ti nejmenší mohou využít schránku nebeské pošty v Poštouně U Maxmiliána a vhodit do ní v sobotu i v neděli mezi 10. a 16.30 hodin svůj dopis Ježíškovi.

Se soumrakem dorazí do Opočna Mikuláš, který se za doprovodu čertů a andělů vydá po 17. hodině na Kupkovo náměstí s důležitým posláním – rozsvítit nazdobený vánoční strom.