Promáčené svahy

„Na dvou místech silnice u vamberského obchvatu se utrhla část svahu a hrozil další sesuv zeminy,“ popsal následky večerní bouře, jež se přehnala republikou, vyšetřovatel Hasičské záchranné službyJiří Václavík. Sesutá půda zasahovala částečně do vozovky a ohrožovala projíždějící řidiče. Uzavírka zde ale není. Průjezdná je rovněž ulice Na Lávkách v Kostelci nad Orlicí, kde voda podemlela dlažbu a ta se propadla, takže část silnice je zahrazena označujícími kužely. „Vyrozuměli jsme správce a vlastníka komunikace,“ podotkl velitel Městské policie Kostelec nad Orlicí Petr Černohorský.
Další problém přinesl přívalový déšť pondělního večera v obci Krchleby na silnici číslo 316/II. „Déšť vyplavil na silnici bahno v úseku deseti metrů. Místní občané velkou část vozovky uklidili, ještě než jsme přijeli my,“ řekl vedoucí cestmistrovství Miloš Doležal.

Stromy ve vedení

Podmáčený terén komplikoval práci i technikům skupiny ČEZ, kteří z pondělí na úterý napravovali škody napáchané silným větrem. „Na mnoha místech stromy ve vedení způsobily výpadky proudu v Rychnově nad Kněžnou a okolí a na Javornicku, také například v Rybné nad Zdobnicí,“ řekla Šárka Beránková, mluvčí skupiny ČEZ. „V některých lokalitách museli technici nechat opravy až na ráno, protože jim v práci bránilo množství vody, jíž nasákl terén. Například v Rybné nad Zdobnicí,“ hovořila Šárka Beránková, přičemž dodala, že během včerejška byla obnovena dodávka elektřiny ve všech místních domácnostech.

Meteorologové varují

Královéhradecký kraj není mezi těmi, které jmenuje Český hydrometeorologický ústav jako oblasti ohrožené v současnosti silnými bouřemi. Přesto je nutno riziko dalších sesuvů půdy brát v úvahu. Existuje mnoho dalších lokalit, ve kterých nejsou svahy nad komunikacemi po vytrvalých deštích dostatečně zpevněné. Odpověď mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martiny Vápeníkové na dotaz, týkající se preventivního monitorování těchto míst, se do uzávěrky nepodařilo Deníku získat.