Ministerstvo zdravotnictví ve středu přislíbilo, že do konce následujícího týdne by mělo Královéhradeckému kraji dát souhlasné vyjádření, aby mohl vybrat zhotovitele projektové dokumentace a mohl začít projektovat. Deníku to řekl hejtman Jiří Štěpán.

Podle něj bylo jednání dlouhé a dramatické. „Jako kraj jsme zdůrazňovali potřebnost rychnovské nemocnice pro spádovou oblast a totéž zdůrazňuje i automobilka Škoda Auto,“ uvedl hejtman.

Výstavba nového pavilonu urgentní medicíny a chirurgických oborů v hodnotě 380 milionů korun se plánuje v souladu s vládním usnesením rozvoje průmyslové zóny Kvasiny, kde se rozrůstá automobilový průmysl. Pavilon měl být hotov do tří let, loni se však zasekl na ministerstvu zdravotnictví, které musí schválit zadávací podmínky tendru na projektové práce i na samotnou přístavbu nemocnice.

Podle Jiřího Štěpána jde o akci v rámci usnesení vlády, takže na ni musí být vypsán projekt a je nutné vypsat výzvu. Z celkové částky by mělo jít 300 milionů korun od státu, zbytek by měl doplatit kraj. „Projekt a výzva se vypisují, pokud už jsou peníze pohromadě,“ vysvětlil hejtman.

Kraj však ze strany ministerstva necítil vůli pokročit se záměrem na výstavbu pavilonu dál. Ministerstvo zdravotnictví prý argumentuje tím, že v současné době nemá dost peněz ani pro své nemocnice, takže se mu těžko shánějí finance pro nemocnici, která není jeho.

„Rok jsme se nepohnuli z místa, protože jsme od státu neměli ani vyjádření, že můžeme alespoň začít projektovat - za naše peníze - a že to, co vyprojektujeme, bude uznatelné,“ řekl Jiří Štěpán. Kraj se podle něj obával, že kdyby začal projektovat, ministerstvo by mu hotový projekt nemuselo uznat - a všechno by se muselo dělat znovu.

„Ministerstvo zdravotnictví ve středu slíbilo, že během příštího týdne nám toto vyjádření dá. A my na základě toho začneme hledat projektanta,“ uvedl hejtman. Na středečním jednání se strany také domluvily, že se budou hledat úspory i možná levnější technická řešení.

Hejtman Štěpán zdůraznil, že kraj 300 milionů korun na přístavbu nemocnice nežádá a nepotřebuje během jediného roku: „Žádali bychom je na roky 2020 a 2021 a možná na rok 2022.“

V novém pětipatrovém pavilonu, který bude napojen na budovu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice, vznikne urgentní příjem, operační sály, ARO, chirurgie a ortopedie.