Sjízdnost na RK
Na silnicích všech tříd je ujetá vrstva sněhu, sjízdné jsou se zvláštní opatrností.

V regionu je polojasno, bez srážek, bezvětří, viditelnost bez omezení, teploty se pohybují od -5 do -3 stupňů C.

„V sobotu musely být uzavřeny silnice Úhor – Sedloňov a Sedloňov – Polom,“ vyjádřil se Miloš Doležal za cestmistrovství v Rychnově nad Kněžnou. „Chemicky udržované cesty 1. tříd v nižších polohách jsou místy s projetými kolejemi, na úsecích širších vozovek kolem Týniště nad Orlicí jsou zbytky rozbředlého sněhu a na vozovkách 2. a 3. tříd v horských oblastech je vrstva sněhu od pěti do deseti centimetrů. Vlivem silného nárazového větru se tvořily sněhové jazyky,“ konkretizoval Doležal.

Naváté vysoké závěje

Právě na horách pocítili lidé následky sněhové kalamity nejvíce – nejhorší situace byla v Říčkách v Orlických horách a v Rokytnici. „V sobotu do deseti hodin dopoledne se ještě pomalu nedalo vyjít ani z domu, jaký byl vítr,“ popsala víkendové dopoledne obyvatelka Rokytnice v Orlických horách, která měla starost především o to, jak se dostat včas do práce. Zatímco v nižších polohách sníh napadl rovnoměrně, na horách byly na mnohých místech naváté vysoké závěje a jinde holá země. „Vítr z pátku na sobotu shazoval popelnice a sníh se za vozem s radlicí opět vracel na silnici,“ pokračovala Rokytničanka.
V plném nasazení fungovali jak pracovníci cestmistrovství, tak hasiči. Ty zaměstnaly dopravní nehody, při kterých bylo třeba vyprošťovat vozidla zapadlá do příkopů, a také popadané kmeny stromů, které znemožňovaly provoz.

Vozidla zapadlá do příkopu a spadlé stromy

Nejčastějším důvodem výjezdu hasičů byla o víkendu vozidla zapadlá do příkopu nebo spadlé stromy bránící v provozu. Víkendové dopravní nehody se obešly bez následků na zdraví aktérů až na kolizi, při které v pátek o půl páté odpoledne havarovala dvě osobní vozidla a kamion u Dobrušky na 138. kilometru silnice I/14 (na snímku). Jeden osobní vůz skončil vlivem srážky na střeše. Kvůli jedné zraněné osobě přijeli zdravotníci, aby ji odvezli k ošetření do Oblastní nemocnice v Rychnově. „Zasahovali zde hasiči z Dobrušky a Rychnova ve spolupráci s Městskou policií,“ řekl Josef Jakl za HZS.