„Plánovaný termín otevření určitě dodržíme, počítáme s tím. Všechny stavební práce na budově jsou už dokončeny. Teď už pouze areál dolaďujeme. Instalujeme jednotlivé expozice, lepíme fotografie a celkově prostředí zkrášlujeme a snažíme se mu zajistit ten správný ráz," popisuje Bohumír Dragoun z Muzea a galerie Orlických hor, které má objekt v pronájmu.

První den zdarma

„Slavnostní otevření nových prostor bude opravdu 14. prosince, jak se plánovalo. Vzhledem k tomu, že je budova v obecním majetku, určitě se zahájení sám zúčastním a budu se na něm aktivně podílet. Zatím ale vše teprve plánujeme. Co mohu říct v tuto dobu, je to, že akce začne v 11 hodin a od 14 bude muzeum zpřístupněno také veřejnosti, zkušební den bude pro návštěvníky zadarmo," prozrazuje starosta Rokytnice Petr Hudousek.

Bohumír Dragoun k tomu také dodává, že na slavnostním otevření zahraje skupina Sarabanda.

Muzeum Orlických hor bylo vybudováno z bývalé sýpky, zajímavé architektonické budovy z 1. poloviny 19. století, která už ale byla v havarijním stavu.

„Samotná budova je v podstatě muzeem, je to moderní architektonický útvar. Interiér je zcela dřevěný, najdeme zde také prvky skla a oceli. Osobně si myslím, že je to unikát. Plánované expozice jsou ale už v režii

Muzea a galerie Orlických hor, zejména tedy Bohumíra Dragouna, uvedl starosta.

Rokytnická stavba je v tuto chvíli dokončena, vše se vyvíjelo dobře, teď už se pouze dokončuje.

„Vypracováváme to podle původního plánu. Nic se nezměnilo. Takže tu můžeme nainstalovat všechny expozice, s kterými jsme od začátku počítali. Bude tu například ptactvo v obří voliéře. Prostor je  také věnován okolní přírodě a dřívějším zvykům místních obyvatel," vyjmenovává Bohumír Dragoun.

„Myslím si, že tato stavba bude pro turisty velkým lákadlem, je to pro nás skvost. Proto jsme do tohoto projektu také šli," pochlubil se Petr Hudousek.

V Rychnově nad Kněžnou je také muzeum, toto město však není turistickým bodem pro Orlické hory. Nově otevřené rokytnické muzeum je ale přímo v koloritu Orlických hor.

Pro Poláky brožury

„Tím, že jsme postavili muzeum tady, dostaneme turisty blíže k horám. Samozřejmě bereme v potaz také občany z Polska. Ti o tom vědí, bylo to publikováno i v tamních novinách. Na polskou klientelu jsme plně připraveni, k dispozici máme i polské brožury," dodává starosta.

Co se týká otevírací doby, podle Bohumíra Dragouna bude muzeum fungovat od 15. prosince. Otevřeno bude každý den kromě pondělí  od 9 do 17 hodin.