Přes 180 druhů akvarijních ryb ve více než 160 nádržích a speciální kolekci vodních rostlin uvidí návštěvníci letošního AquaEXPO RK. Již 33. akvaristická výstava rychnovského Akva–tera klubu začne v Domě chovatelů zítra v 9.00 hodin a potrvá zde až do středy do 17 hodin. Tradiční rychnovské výstavy patří svým rozsahem a nabídkou zajímavostí k výjimečným nejen v republice, ale i v Evropě.

Stále něčím lákají

Například na 31. ročník AquaEXPO pořadatelé sehnali i nejkomplexnější sbírku preparovaných hlav, kterou do Rychnova přivezl Pavel Zubera z Plzně. Z celkového počtu 1600 kusů patří čtyři stovky hlav rybám. Raritou výstavy před dvěma roky se tak stala unikátní lebka mořského ďase, která byla v daleko lepším stavu, než ta vystavená v Národním muzeu.

„Samozřejmě, že i tentokrát jsme nejen pro odborníky, ale i laickou veřejnost připravili zajímavost. Letos je akce motivována loňskou výpravou Rychnováků do Jižní Ameriky, které jsem se zúčastnil já a pan Josef Ešpandr,“ prozradil včera Vladimír Hulman, předseda Základní organizace Českého svazu chovatelů v Rychnově nad Kněžnou, která zastřešuje i Akva–tera klub.

Odborná přednáška

Kromě speciální expozice L–sumců v Domě chovatelů připravili pořadatelé i tradiční přednáškové odpoledne, které začne zítra od 12.30 hodin ve Společenském centru. „Právě zde se zájemci dozvědí podrobnosti o cestě do Latinské Ameriky, kterou jsme absolvovali od 27. září do 23. října 2008. Máme i bohatou dokumentaci, protože jsme přivezli více než 2 000 fotografií a přes 10 hodin videozáznamu,“ pozval na přednáškové odpoledne Vladimír Hulman.

AquaEXPO bude přístupné veřejnosti denně, a to od 9.00 do 18 hodin. Poslední den, ve středu, pak končí o hodinu dříve, tedy v 17 hodin. Kromě expozice rybiček a více než 90 druhů vodních rostlin v Domě chovatelů (naproti rychnovskému pivovaru) bude probíhat i tradiční prodej rybiček, rostlin, potřeb, pomůcek a krmiva.