Není žádným tajemstvím, že ministerstvo vnitra připravuje legislativní změny, aby se zavedla přímá volba starostů. Vláda to ostatně měla v programovém prohlášení. Přímá volba starostů by se tak měla uskutečnit v roce 2014.

Zatím se ale nad tímto krokem vznášejí velké otazníky, protože legislativní rada vláda požaduje, aby se kvůli přímé volbě starostů změnila Ústava ČR. V ústavě dosud platí, že starostu vybírají zastupitelé, kteří ve volbách získali nejvíce hlasů.

Jak se na případné změny dívají samotní starostové na Královéhradecku? „Pro přímou volbu bych byl okamžitě s tím, aby se adekvátně k tomu upravily pravomoci starostů. Ale zatím je v návrhu jen fakt, že přímá volba by se týkala obcí, kde není rada. Na naše poměry tedy – ani ryba ani rak. Například na Slovensku i v řadě zemí západní Evropy to již takto funguje,“ řekl nám starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Starosta by tak do budoucna nebyl pouhým sběračem informací, ale mohl by o mnohém rozhodnout.

„Dvacet let fungoval systém volby starosty zastupitelstvem a nebyly s tím problémy. Kbyby se systém změnil, nevadilo by mi to, velkou hlavu si z toho nedělám. Jen by se musely upřesnit všechny pravomoce. Například nyní starostu může odvolat zastupitelstvo. Kdyby byl starosta zvolen přímo, kdo by ho odvolával,“ ptal se starosta Skřivan Vladimír Futera.

Jak uvedl starosta Lodína Jaromír Pelánek, je předčasné o přímé volbě hovořit. „Je to příliš složitá záležitost. Na jedné straně bych to viděl jako dobrou věc, na druhé mi ale chybí propojenost na zastupitelstvo,“ uvedl Pelánek.

„Je to dobrá věc, kterou zatím provázejí zmatky,“ komentoval starosta Sadové Drahoslav Falta. Jak dodal, záleží na tom, jak budou nastaveny nové pravomoci starostů. „Nám by se například vyplatilo, abychom v běžné dennodenní praxi mohli o některých věcech rozhodnout okamžitě a nečekat na zasedání zastupitelstva a příslušné schválení. Na straně druhé ale zastupitelstvo musí společně rozhodovat o majetkových záležitostech obce, například úvěrech. Jde o to, aby takto nově zvolený starosta majetek obce nevytuneloval,“ doplnil Falta.