V České republice se první veřejně známé případy o propuštění ze zaměstnání, v nichž hrála tato sociální síť roli, objevily loni v létě. A nic nenasvědčuje tomu, že by vyhazov z práce za něco, co se objevilo na internetu, nemohl hrozit také na Rychnovsku.

Únik informací se trestá

Jsou zaměstnání, u nichž se diskrétnost až naprostá mlčenlivost dá očekávat. „V případě úniku informací by zaměstnanec podstoupil kázeňský trest nebo by rovnou dostal výpověď,“ komentuje zveřejňování interních dat Pavel Vymetálek z tiskového odboru územního odboru Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou a dodává: „Přímo s Facebookem zkušenost nemám a ani ho při výběru zaměstnanců v současné době nezohledňujeme, nicméně preventivní kontroly internetu provádíme a případ úniku informací v podobě fotek jsme tu měli asi před dvěma roky.“

Na první pohled určitým paradoxem mohou být kvůli svému názvu městská informační centra. „Nové zaměstnance nepřijímáme a s Facebookem žádnou zkušenost nemáme,“ uvedla pro Deník Pavlína Šolcová z infocentra v Dobrušce. Totéž však neplatí například o stejném pracovišti ve Vamberku. V místním městském informačním centru zaměstnávají na výpomoc během letní sezony brigádníky.

Ti musí při nástupu podepsat dohodu o mlčenlivosti, čímž dávají souhlas k tomu, že během pracovní doby nebudou surfovat na Facebooku ani komunikovat přes ICQ. Sankce v případě porušení znamená snížení odměn o 50% a při opakovaném porušení ukončení dohody o provedení práce. „Nejde jen o to, aby nechodili na Facebook, ale samozřejmě nechceme, aby tam rozebírali pracovní záležitosti,“ doplňuje stálá zaměstnankyně Jana Červinková.

Vyhazov za fotky na Facebooku

Dohodu o utajení podepisují i zaměstnanci akciové společnosti Škoda Auto, jejíž pobočka má sídlo mj. i v Kvasinách. Obsah dohody se týká zveřejňování a šíření informací obecně, nicméně není pochyb o tom, že právě Facebook a další používané sociální sítě představují jeden z nejsnadnějších způsobů, jak se šíření dat dopustit. A ač si to sami uživatelé často zcela neuvědomují, potřeba sdílet soukromé údaje s ostatními je může značně ohrozit.

„Je to asi půl roku, když se ukázalo, že jeden zaměstnanec zveřejnil na Facebooku fotky ze závodu. Samozřejmě jsme proti němu postupovali,“ sdělil mluvčí společnosti Škoda Auto Jaroslav Černý. Na otázku „jak?“ potvrdil, že se zaměstnancem byl rozvázán pracovní poměr.

Některým zaměstnavatelům zřejmě Facebook starosti nedělá. Obsahuje několik skupin, pomocí nichž zprostředkovatelské firmy nebo jiné instituce nabízí volná pracovní místa. Aby se však o nich zájemci dozvěděli, musí mít na Facebooku založený účet.

Facebook a další sociální sítě už tedy nemohou být považovány výhradně za doménu mládeže, ačkoliv tato tendence stále převažuje. Nepříliš potěšující je skutečnost, že kdokoliv se může objevit na Facebooku, aniž by měl vůbec vlastní profil a na síti být chtěl. „Zděsila jsem se, když jsem zjistila, že kamarádka na svém profilu zveřejnila naše společné fotky poté, co jsme s červeným obličejem vyšly ze sauny,“ líčí svou zkušenost zaměstnankyně východočeské pobočky nejmenované české pojišťovny, která sama užívání Facebooku odmítá. Ne každý však o svých fotkách na internetu může vědět.

Kateřina Řehořová