Přestože úrazů za uplynulý týden na sjezdovkách Orlických hor přibylo, nebyla mezi nimi nebezpečná poranění hlavy. Přilba začíná být v Orlických horách součástí image.

Horští záchranáři za uplynulých sedm dní ošetřovali 59 zraněných lidí. Vyšší počet úrazů než v jiných týdnech přičítá náčelník HS Orlických hor Josef Šifra právě končícím jarním prázdninám okresů Pardubického kraje.

„Přilby jsou tady vidět čím dál častěji, hlavně u snowboardistů. „Takzvaně „in“ je dnes ten, kdo ji nosí,“ pozoruje změnu v chování mladých Šifra. Odhaduje, že i padesát procent účastníků školních lyžařských kurzů nosí přilbu. Ani ta však podle jeho zkušeností všechno nezachrání. „Vybavení mívají všichni perfektní, ale uvolněná mládež překročí lehce své schopnosti,“ varuje náčelník HS Orlických hor.

Na snowboardu brázdí často Orlické hory devatenáctiletý Petr Stuchlík z Rychnova nad Kněžnou. Přilbu nosí, protože je to bezpečnější. „Hlavně ti mladší jezdí bez helmy a myslí si, že je to „in“. Ale ve skutečnosti je to naopak, helma ke snowboardu patří, je součástí image, a navíc si můžete bez obav dovolit nebezpečnější skoky. Problém může být jen ten, že s ní není tak dobrý rozhled do stran,“ vysvětluje Stuchlík, že jeho vrstevníci problém s přilbou neřeší.