Žádný z regionálních politiků ani oslovených starostů nemá vedlejší příjmy z přítomnosti v dozorčích radách a představenstvech prosperujících firem.
Poslanec Parlamentu České republiky Josef Ježek (ODS) v současnosti nesedí v žádné dozorčí radě, ze které by měl vedlejší příjem. „Byl jsem pouze jmenován jako člen Státního fondu životního prostředí, kde mám na starost výbor veřejné správy a regionálního rozvoje. Peníze za to žádné nepobírám, protože jako poslanec to mám v rámci platu,“ reagoval včera na dotaz politik ze Sedloňova.

Jeho kolegyně z politického tábora ČSSD Vladimíra Lesenská z Týniště nad Orlicí je předsedkyní Podvýboru pro investice v sociální oblasti a místopředsedkyní Stálé komise pro rodinu. „Za podvýbor nějaké odměny jsou, ale protože to na výplatě není rezepsané, nevím kolik. Práce v komisi je honorovaná naším platem,“ uvedla poslankyně, která v dozorčí radě ani v představenstvu nesedí.

Starostové měst v regionu figurují většinou v městských společnostech a společnostech založených mikroregiony.

Vamberský starosta Jiří Mazúch je jednatelem s.r.o. Vambekon a s.r.o. Regionální integrovaný dopravní systém (RIDS). „V prvním případě jde o společnost, kterou stoprocentně vlastní město a ve druhém Mikroregion Rychnovsko. Ani v jednom případě za to nic nemám,“ tvrdí Mazúch.

Rychnovský starosta Jiří Rokl je v součansoti pouze jednatelem již zmíněné společnosti RIDS. „Jako předseda dozorčí rady Oblastní nemocnice jsem skončil k 31.12. loňského roku a Nadační fond na zefektivnění boje se zločinností nefunguje už asi tři roky,“ odpověděl Jiří Rokl, který také žádné vedlejší příjmy nepotvrdil.

Starosta Dobrušky Petr Tojnar potvrdil účast ve svých firmách Alarm CZ a AT Com Opočno. Je i členem dozorčí rady společnosti Orlobus. „V tomto případě mám příjem v řádech tisíců za rok,“ upřesnil Petr Tojnar.