V Pardubickém kraji vzrostl počet nemocných oproti předpokladům jen o tři procenta, v Královéhradeckém kraji jich dokonce ubylo 15 procent.
„Tak malý nárůst mě překvapil, očekávali jsme mnohem vyšší,“ uvedla Inna Valentová z Krajské hygienické stanice Pardubického kraje.
Druhá vlna epidemie podle ní přijde příští nebo přespříští týden. „Epidemie trvá zpravidla čtyři až šest týdnů, někdy i osm. Na vrcholu jsme byli před dvěma týdny, druhou vlnu ještě očekávám.“
Čísla o poklesu navíc nejsou příliš vypovídající. Roste totiž počet klinicky závažných případů. Před týdnem v pátek zemřel v hradecké fakultní nemocnici 68letý pacient. Není u něj zatím prokázáno, jestli trpěl pandemickou chřipkou, nebo klasickou typu A.
„Nynější pokles nemocnosti nepochybně ovlivnil začátek jarních prázdnin, chřipková epidemie však nadále pokračuje. Počty nemocných s typickými chřipkovými projevy se totiž ve všech věkových skupinách nadále zvyšují, též narůstá počet pacientů ve velmi vážném stavu, jenž vyžaduje intenzivní péči,“ uvedla Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu.
Od počátku chřipkové sezony hygienici izolovali v regionu několik desítek případů pandemické chřipky s těžkým průběhem. V lednu zemřel první pacient, který ji měl diagnostikovánu, nyní leží další těžký případ na JIP orlickoústecké nemocnice. V hradeckém kraji se nyní léčí na JIP dokonce čtyři lidé.
Nejvyšší nemocnost je u mladých lidí do 24 let. Epidemie už zavřela některé nemocnice či domovy důchodců. Tisíce nemocných navíc hygienici ani nepodchytili, přecházejí ji totiž a chodí normálně do práce.