Prázdnota


Proč? Odborníci tvrdí, že manželé se upnuli výhradně na děti a neznali celá léta nic jiného. Když přišel čas, že jejich potomci mají touhu postavit se na vlastní nohy, role rodičů, na niž byli svyklí, ztrácí význam. „V manželství je nutné, aby si každý udržel nějakého koníčka. Pro spokojenost soužití je dobré mít i společné zájmy. To vše pak dva lidi, kteří se řadu let točili okolo dětí, spojuje, když zůstanou sami. Odchod dětí a prázdnota, která po nich zůstává, bývá bohužel nejčastějším důvodem totálního rozpadu,“ uvedl k problematice Oldřich Kaloč, rychnovský psycholog.

„Manžel hrál volejbal a rád jezdil na kole. Já se starala o děti. On si navíc založil vlastní firmu. Ze mě byla žena v domácnosti. Dlouho mi to nevadilo. Zlom přišel, když třetí dítě ve svých patnácti letech odjelo na internát. Já cítila prázdnotu, on měl kariéru a nechápal, oč mi jde. Chtěla jsem absolvovat nějaká sezení u odborníků, abychom náš vztah zachránili. Neměl čas. Scény z jeho strany přišly, když jsem místo sezení doma začala s kamarádkami jezdit plavat a do kina. Dnes jsme rozvedení. Mám děti a psa, který mě potřebuje. Dělám si rekvalifikaci a pracuju,“ uvedla 49letá Eva z Rychnovska.


Poradna


„Služby manželské poradny využívá poměrně dost lidí. Ti, kteří chtějí vzah zachránit, přicházejí. Pak ale také k nám chodí jedinci, kteří absolvují jen pár sezení, aby se vypořádali s nově nastalou změnou – ztrátou partnera. Druhý odmítl navštívit poradnu a hledat řešení, takže vztah s takovým člověkem neměl budoucnost,“ uvedl Kaloč.

Paradoxně statistiky neuvádějí nějaká vyšší čísla o počtu manželství, která by trvala jen pár měsíců. „S manželkou jsme se brali po měsíční známosti. Byl to spíš úlet. Ona pak odjela za prací dočasně do Německa a za pět měsíců žádala o rozvod. O nic nešlo. Ve finále to nebyla ani velká láska. Neměli jsme majetek a hlavně děti. Nyní jdu do chomoutu manželského podruhé, ale po pětileté známosti,“ vypráví 32letý Petr Klominský.