Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PŘÍBĚHY SRPNA 68: Sbírali a likvidovali agitační letáky

Rychnovsko/Jablonné nad Orlicí - Vlastimil Jareš z Rychnova nad Kněžnou patří k lidem, kteří sesbírali a archivovali mnoho dobových dokumentů, mezi nimi je i kniha o Pražském jaru a okupaci, kterou pomohl uchránit před státní bezpečností.

22.8.2008
SDÍLEJ:

Symbolem a oosobností Pražského jara se stal první tajemník Ústředního výboru KSČ Alexander DubčekFoto: Archiv

,,Původně byly dvě a byly nám zaslány přímo z nakladatelství. My nevíme, jak někdo mohl získat naši adresu. Třeba se jednalo o provokaci, možná to bylo schválně. Dávali jsme je k nahlédnutí lidem, ale potom se estébáci dozvěděli, že jedna z knížek existuje a bratr ji musel odevzdat na odlehlém místě, které si určili. Naštěstí nevěděli, že jsou dvě.“

O invazi vojsk Varšavské smlouvy byli lidé informováni různými způsoby. Někteří byli přímými účastníky, jiní se o situaci dozvídali z rádia, televize nebo od známých. Mezi ně patří i Vlastimil Jareš, který v té době žil v Jablonném nad Orlicí.

,,Ten den jsem nastupoval do učení do Vysokého Mýta, kam mě doprovázel otec. Když jsme byli na odchodu, viděli jsme dopravní letadlo, které letělo nápadně nízko v koridoru, kde nikdo nelétá. Vůbec jsme netušili, že by se něco stalo. Teprve na nádraží nám nějaký pán, který se s otcem znal, oznámil, že nás „Rusáci“ okupují.“

Přestože invaze neprobíhala všude stejným způsobem, zanechala ve většině lidí strach.
,,Opravdu jsme to nesli těžce, byli jsme bezbranní, ale i přes tuto událost jsme se rozhodli, že pojedeme a na místě uvidíme, co se vlastně děje. Ve vlaku už lidi celou situaci rozebírali a na tvářích bylo vidět zděšení a nejistotu z toho, co s námi bude. Když jsme přišli na učiliště, byla tu už vyhrocená situace. Pražáci nepřijeli, ale volali, že je to tam špatné. Řekli, že se skutečně jedná o okupaci, že se střílí a jsou tam mrtví. Tak nás ředitel nasměroval domů.“
Ačkoli se podle jeho vlastních slov nejednalo o žádné dramatické zážitky, přesto se i v Jablonném snažili o určité projevy protestu.

,,Pamatuji se, jak jsme s kamarády sbírali agitační letáky, které vyhazovala okupační vojska z letadel nad město. My jsme tyto letáčky brali a snažili jsme se je zlikvidovat. Bylo to pro nás svým způsobem trochu jako dobrodružství. Věděli jsme, že musíme něco udělat, protože je republika v ohrožení,“ uzavřel Jareš vzpomínky.

(kap)

Místo události:
22.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pohřeb Adolfa Klepše
8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Jednali o problémech průmyslové zóny

Rychnov nad Kněžnou - V rychnovském hotelu Havel se v úterá odpoledne konalo setkání k problematice průmyslové zóny Kvasiny.

Derby zlomila neproměněná penalta

Rychnovsko - Krajská fotbalová I. B třída: Častolovice vzdorovaly lídrovi z České Skalice pouze první poločas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení