Přecházejí ulici Nové domy směrem k rychnovskému zámku. Jde o frekventovanou silnici druhé třídy, na které není ani jeden přechod pro chodce a na které málokterý řidič dodržuje předepsanou rychlost 40 kilometrů v hodině. Na nešťastně koncipovaném místě auto srazilo v druhé polovině srpna sedmiletého chlapce, který jen díky neuvěřitelnému štěstí neutrpěl vážné zranění.

Cestou do školy rovnou pod auto?

„Auta tu jezdí klidně stodvacetikilometrovou rychlostí,“ popsal dennodenní realitu Gustav Tancoš, jenž v lokalitě u řeky donedávna žil. „Už před několika lety jsme žádali město o nápravu, ale rozhodnutím dopravního inspektorátu byl náš návrh na zpřehlednění ulic zamítnut.“ Nebezpečí srážky chodce s autem sužuje obyvatele ulic Nové domy, Betenglova a Pelclovo nábřeží už po mnoho let. „Rozhodla jsem se obrátit na orgán místní samosprávy s žádostí o vybudování přechodu pro chodce, případně zpomalovacích prahů,“ hovoří Jana Licková, která má jakožto terénní sociální pracovnice v domě na Pelclově nábřeží kancelář občanského sdružení Romodrom a při každé cestě do práce a z práce se projíždějících vozů sama musí obávat – několikrát zde bezohledně jedoucí řidič málem přejel jejího psa.

Kontrola dodržování rychlosti

„Také chci oslovit dopravní policii, aby zajistila pravidelnou kontrolu dodržování povolené rychlosti,“ upozornila dále Jana Licková. Na místě u řeky lidé mimo rychlosti 40 km v hodině nedodržují ani zákaz stání, takže po Pelclově nábřeží často nelze jít jinak než prostředkem silnice. Jeden z mostů přes řeku nemá dostatečně široké chodníky, což je při skutečnosti, že tudy jezdí maminky s kočárkem, silně na závadu.
„Jednáme se zdejším odborem dopravy a Správou a údržbou silnic o plánování oprav dopravního značení v Rychnově nad Kněžnou,“ vyjádřil se za dopravní inspektorát rychnovské Policie ČR Josef Sychra. „Byli jsme vyzváni, abychom sepsali všechny návrhy rekonstrukcí dopravního značení, a lokalitu na Pelclově nábřeží k těmto návrhům připojíme,“ přislíbil Josef Sychra pozitivní vývoj v řešení dlouhodobě neúnosné situace.

Chlapec měl neuvěřitelné štěstí

Na Pelclově nábřeží si hraje vždycky hodně dětí. Přes silnici chodí do školy, rodiče je tudy vodí do školky, často uvidíte maminku s kočárkem. V srpnový den, kdy málem došlo k tragédii, si děti hrály na schůdkách ke Kněžně pod dozorem několika matek. „Majitelka pruhu pozemku, přes který děti přebíhaly k vodě, dětem řekla, ať chodí do řeky druhou stranou,“ vyprávěla očitá svědkyně autohavárie s neuvěřitelně šťastným koncem. Děti se polekaly a rozběhly se přes řeku ke svodidlům na ulici Nové domy. Sedmiletý hošík svodidla podlezl a projíždějící řidička ho srazila bokem svého osobního vozu. Sanitka dítě okamžitě převezla do Oblastní nemocnice, kde zůstalo přes víkend na pozorování. Chlapec ale neutrpěl ani otřes mozku. Zdravotníci, kteří ho odváželi, se prý divili – dítě bylo totiž oblečené do svítivě žlutého trička.