Na sociální služby zbývá stále méně a méně peněz. Téměř všechny neziskové organizace se potýkají s finančními problémy. Jejich existence by však letos být ohrožena neměla.
Podle Aleny Goisové z opočenského Domova Dědiny bude kritický příští rok.
„Letos už to snad nějak přežijeme, horší to bude za rok, kdy pravděpodobně dostaneme ještě méně peněz než letos. Zatím jsme se s krajem domluvili, že vyčkáme do pololetí, než budeme dělat nějaké závěry. Přestože jsme nedostali tolik peněz, kolik jsme chtěli, bylo to nepatrně více než loni," řekla Alena Goisová, která si zatím není jistá, jestli to bude stačit, protože došlo k zvýšení cen včetně DPH.
„Museli jsme ustoupit od takových věcí, jako jsou nákupy a obnova vybavení. Za těch třiadvacet let, co jsem v sociálních službách, je rozpočet nejnapjatější," dodala.
Jak si povedou v příštím pololetí, neví ani Eva Šmídová z farní Charity v Rychnově. „Ještě nemáme přiznané krajské peníze a znovu jsme podali námitky na ministerstvo. Takže se zatím nedá říci, jak na tom jsme," vysvětlila Eva Šmídová, která doufá, že to s odřenýma ušima přežijí stejně jako loni.
Rozpočet mají, jako jinde, napnutý k prasknutí. S napětím tak čekají, kolik peněz dostanou. Za poslední roky je to běžná praxe.
Samozřejmě že musí šetřit. Nejvíce prý asi na tom, že v práci je méně zaměstnanců, než by správně mělo být. „Je to riskantní. Místo čtyř lidí pracují jenom tři. Také využíváme dobrovolníky," řekla Eva Šmídová, podle níž není vůbec jednoduché získat příspěvky od sponzorů. Těch, kteří stojí s napřaženou rukou, je ale hodně.
Prozatím mají v Charitě nějaké finanční rezervy, ale když je vyčerpají, je možné, že budou muset třeba příští rok zavřít.
„Je to, jak to je. Zatím ale věřím, že budeme moci fungovat i nadále. Všechno je ale na hrozně tenkém ledě," řekla Eva Šmídová.
Tak nějak nad vodou se drží také Ústav sociální péče pro mládež Domečky v Rychnově, kde samozřejmě také šetří, kde se dá. Nemohou tak dělat například žádné výrazné opravy.
„Šetříme, nicméně pro letošní rok to vypadá, že bychom mohli vyjít," připustil ředitel ústavu David Lepka, který samozřejmě shání i peníze od sponzorů. Převážně se mu ale podaří získat dary od dodavatelů, kteří dováží zdravotnický materiál. Peníze se podaří získat málokdy.
„Havarijní situace ale samozřejmě řešit musíme. Minulý týden nám „vyplivnul" bojler, to nemůžeme nechat jen tak. Na nutné věci peníze máme, ale do žádných větších akcí se pouštět nemůžeme," vysvětlil David Lepka.
Možná jako jediné se nijak zvlášť uskrovňovat nemuselo občanské sdružení Orion z Rychnova. „Nemuseli jsme se letos výrazně omezovat, protože máme i jiné finanční zdroje a dotace. Musíme to tak dělat, protože jinak by nám peníze z kraje a z ministerstva na zabezpečení našich služeb nestačily," řekla předsedkyně sdružení Ilona Mikušová.
Podle mluvčího kraje Imricha Dioszegiho letos kraj dotuje provoz sociálních služeb ve stejné výši jako loni, přičemž příspěvek ze státního rozpočtu je zhruba na úrovni devadesáti procent částky v loňském roce.
„Další příspěvky bude zastupitelstvo schvalovat na svém červnovém usnesení, přičemž by měly být stejné jako loni. Peníze, které kraj dostává ze státního rozpočtu a přeposílá je dál poskytovatelům sociálních služeb, budou vypláceny, až dorazí na krajský účet," uvedl Imrich Dioszegi, podle kterého kraj neočekává, že by nějaké organizace mohly být v důsledku nedostatku peněz zrušeny.
Celkový objem dotací ministerstva práce a sociálních věcí a prostředků získaných z Evropské unie je v kraji letos tři sta šedesát osm milionů korun.