Přetáčení kilometrů na tachometrech by od příštího roku mělo být trestným činem se sazbou dva až čtyři roky, ve výjimečných případech dokonce obviněnému bude hrozit až deset let. Tak zní návrh ČSSD.
Podle Josefa Ješiny z Rychnova nad Kněžnou, radního Královéhradeckého kraje, který má politickou příslušnost k ČSSD, je to hloupost. „Já jsem v partaji dost dlouho, ale nikdy jsem si nemyslel, že máme machra na tachometry. Myslím si, že je to hloupost, protože to nikdo nikomu nedokáže,“ uvedl Josef Ješina.
Jedinou možností by prý bylo, kdyby policie přímo v něčí garáži někoho chytla při činu. „Ale když má auto najeto sto sedmdesát tisíc kilometrů a on to přetočí na sedmdesát, tak si myslím, že to nikdo nikomu nedokáže. Je to ale sprosťárna,“ dodal Josef Ješina, který si neumí představit, že by někdo mohl ukázat na toho, kdo tachometr přetočil.
S tím, že bude těžké prokázat, kdo kilometry stočil, souhlasí také Jan Štětka z autodílny v Rokytnici v Orlických horách.
„ČSSD pořád vymýšlí nějaké „bejkárny“. Zajímalo by mě ale, jak to chtějí řešit, protože dnes člověk na silnici nepotká jediné auto, které nemá stočené kilometry. Například než přivezou prodejci do Čech auto z Německa, turečtí překupníci jim upraví tachometr. I když je to tam trestné,“ vyjádřil svůj názor Jan Štětka, který si myslí, že připravovaný zákon nemá moc smysl.
„Samozřejmě by to bylo fajn, protože dnes když si člověk koupí auto, tak to pak má díky stočeným kilometrům svou hodnotu někde úplně jinde,“ dodal Jan Štětka.
To, že počet odhalených nebo nějak vyšetřovaných případů přetáčení tachometru není nijak velký, potvrzuje i policejní mluvčí Alena Kacálková. „Žádný takový případ jsme za poslední dobu nešetřili a ani ho nemáme evidovaný,“ řekla Alena Kacálková.
Policisté však sami dělat nic nemůžou, musí počkat na to, až někdo podá trestní oznámení, že má podezření na přetočené kilometry. To, zdali tomu tak skutečně je, pak zjišťují specializovaná pracoviště, která k tomu mají potřebnou diagnostiku. „Myslela jsem si, že tato problematika je průhlednější, ale nemáme tady s ní žádnou zkušenost,“ uvedla Alena Kacálková.
Co se týče dopravních nehod, při nich se vždy šetří technický stav vozidla. Přímo na místě se to však nijak zjistit nedá.
Autoservis Vamberk
Většinou se to zjistit dá, a to pomocí diagnostiky, která se napojí na řídící systém auta. Z toho se dá poznat, že s tachometrem bylo manipulováno, lze dokonce zjistit i o kolik kilometrů má auto najeto více. Ve voze je totiž řídící jednotka motoru a řídící jednotka palubní desky, přičemž každá počítá kilometry trochu jinak. Rozdíl mezi řídícími jednotkami je minimální, asi pět či šest kilometrů, takže se to dá poznat docela přesně. Záleží na tom, kdo to předělává a jaké má vybavení na přetočení. Protože spousta těch, kteří to přetáčí, ho má nedostatečné. Ti dokážou smazat kilometry jenom z palubní desky, ale v nadřazené řídící jednotce to nedokážou.