Čtyři kontinenty, třicet zemí a 55 tisíc kilometrů za deset měsíců. To vše v otřískaném žigulíku VAZ 2101. Takovou porci mají za sebou Filip Vogel a Petr Javůrek, kteří se v pátek vrátili do svých rodných Čestic na Rychnovsku. Kromě rodiny a přátel na ně čekala i volba nové hlavy sátu. „Jdeme splnit svoji občanskou povinnost a svými hlasy rozhodnout volby,“ uvedl krátce po příjezdu mluvčí výpravy Kolem světa Žigulem Filip Vogel s dodatkem, že termín voleb nebyl pro jejich návrat prioritní, ale jsou rádi, že i jejich hlas pomůže zvolit novou hlavu státu.

„Nikterak jsme nespěchali. Vše záleželo na lodi, ale jsme rádi, že jsme volby stihli. Na naší cestě jsme se dostali do zemí, kde lidé nemohou svobodně volit. O to víc si demokracie a možnosti svobodně se rozhodnout vážíme,“ dodal Filip Vogel.

Jako dva Krakonošové se v pátek po deseti měsících vrátili do Čestic cestovatelé Filip Vogel a Petr Javůrek. „Jsme rádi, že jsme tu cestu zvládli, ale náš žigul toho má už taky dost,“ řekl po dojezdu Petr Javůrek. A zatímco oba cestovatele teď čeká odpočinek, tak jejich Lada VAZ 2101 ještě možná bude cestovat: „Jednáme z muzeem lad v Togliatti. Byla by to taková pěkná tečka za naši expedicí,“ dodal jeho kamarád Filip Vogel.