Přepyšstí měli před sebou čtyřhodinovou prezentaci své obce. I když se připravovali velice pečlivě a náhodě neponechali vůbec nic, přesto červík nejistoty hlodal. Navíc vítěz z Královéhradeckého kraje byl z celkem třinácti vítězných obcí úplně poslední, jehož jedenáct porotců navštívilo. Ve vzduchu visela otázka: Bude „třináctka na dresu“ pro Přepychy šťastná?
Po vzájemném představení zástupců vyhlašovatelů soutěže (Spolku pro obnovu venkova, Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu měst a obcí, Ministerstva zemědělství), spoluvyhlašovatelů (Kanceláře prezidenta republiky, Ministerstev kultury a zemědělství, Svazu knihovníků a informačních pracovníků, Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Sdružení místních samospráv) a představitelů obce v rolích průvodců obdrželi komisaři pozvánku v podobě plánku s dvaceti zastaveními.
Formality byly splněny a hned vzápětí vše začalo s tím, že vyměřený čas sledovaly dokonce stopky. Právě v tuto chvíli se ke slovu dostaly čtyři bryčky i s kočími, to proto, aby cesta mezi jednotlivými body zastávek ubíhala rychleji.
Přepychy se celostátní komisi představily jako obec, která ctí minulost i odkaz předků a zároveň se připravuje na rozvoj v budoucnosti, jako obec, kde se daří spolkovému životu a kde pečují o nejmladší generaci, stejně jako o seniory, lidi postižené či dokonce nesvéprávné.
Členové celostátní komise se dozvěděli o akcích spolků - rybářských závodech o Zlatého karase, soutěži O přepyšské kormidlo, burzách v areálu SK Přepychy, plesech a setkáních v restauraci Katka, mohli obdivovat funkční historickou hasičskou stříkačku s nastoupenou „jednotkou“.
Dále viděli opravené sakrální památky v celé obci, překrásně udržované poutní místo Dřízna, kde se konají i svatby a vítání občánků, místní dominantu - kostel sv. Prokopa, který se otevřel veřejnosti při benefičních koncertech špičkových umělců a kde je těsně před dokončením obnova historických varhan a naopak na samém začátku oprava vzácných zvonů, včetně zhotovení dalšího. Upozorněni byli i na vchod do tajemného podzemí nedaleko svatostánku.
Přepyšští se také pochlubili mateřskou školou, která má za sebou první etapu přestavby a nyní už prochází druhou, zahrnující výměnu oken, zateplení i výměnu topného systému, dále ukázali lokalitu plánované bytové výstavby 35 rodinných domů, v níž obec zajistí technickou a dopravní infrastrukturu. Komise navštívila Domov Dědina pro osoby se zdravotním postižením, z nichž dvaadvaceti dělá obec opatrovníka, později zastavila u Domu zvláštního určení se šestnácti obecními byty určenými pro osamělé důchodce a invalidy.
Podél nově vybudovaného chodníku dojely bryčky až do části Ve Skalách, která se stala oblíbenou zastávkou pro turisty a návštěvníky Přepych. Zde hosty za přítomnosti krejčíka Očka a ševce Machouleho přivítal sám král skřítků Bobolína, Šoušolína a Koukolína, kteří v opukových skaliskách žijí.
Spolupráce s místními podnikateli se promítla v zastávce, kde voněl domácí chléb právě vytahovaný z rozžhavené pece. V závěru prezentace byly představeny nově vysázené ovocné aleje jako symbol, který k této obci historicky patří, čehož důkazem jsou ovocné stromy ve znaku Přepych. U pošty Partner, fungující pod hlavičkou obce, čekali na porotce malí poštovní panáčci a děti školou povinné zazpívaly na rozloučenou známou pošťáckou písničku.
…čtyři hodiny utekly jako voda. Za komisi poděkoval Petr Šiřina, za hostitele starostka Zdeňka Seidelová a pak už jen stisky rukou.
Teď zbývá jediné - popřát Přepychám, aby právě v tomto případě platilo pořekadlo - To nejlepší nakonec! - protože pak neodjedou s prázdnou ani z vyhlášení vítězů celé soutěže, které se uskuteční už 16. září v Luhačovacích.
Ale i kdyby se to náhodou nepodařilo, přesto bude v této krásné obci pod Orlickými horami určitě dál platit „Jsem v pohodě - jsem z Přepych“, motto, které měli na tričkách místní během sobotního dopoledne 9. září.
Dana Ehlová