Bez dobrovolníků by se neobešli

„Letos jsme s přenášením začali prvního dubna a pokračujeme stále. Noci jsou totiž ještě chladné, takže celý transfer obojživelníků, kteří jsou studenokrevní, zpomalují. Podle předpovědi počasí to může trvat až do května,“ informovala včera Deník Hana Grundová ze zmíněné organizace ochránců přírody. Ochranáři z Podorlicka by ovšem na zajištění rozsáhlé akce nestačili, proto vítají pomoc dobrovolníků. „Letos je jich zhruba pět desítek, na ranních transferech se střídají. Vždy v šest hodin ráno vyjíždí z České Třebové vozidlo, které veze pět až deset lidí, pracuje se do osmi hodin. O víkendu se vyráží o trochu později,“ přiblížila práci „přenašečů“ Hana Grundová.

Skrytí nočníživočichové

Na otázku, kolik už letos ochranáři a jich pomocníci především z řad třebovských školáků a středoškoláků přenesli obojživelníků, odpověděla: „Podle aktuálních čísel z neděle to zatím bylo 4778 obojživelníků. Nejčastěji jde o ropuchu obecnou a skokana zeleného, poměrně velké číslo je ovšem také u vzácného druhu blatnice skvrnité, přenášeli jsme i rosničky zelené, čolky velké a čolky obecné.“
Pochválila také přístup obyvatel transferem dotčené lokality: „Místní nám občas pomáhají, mají pro naši práci pochopení. Nedochází už také k ničení zábran, které obojživelníkům brání ve vstupu na silnici, což jsme samozřejmě rádi.“
A co vzkázat těm, kdo nad prací ochranářů ohrnují nos? „Možná by měli vědět, že obojživelníci spotřebují obrovské množství hmyzu, ale také slimáků na polích a zahradách. Jsou to noční živočichové, takže si toho lidé třeba ani nevšimnou. Hlavně jsou ale důležití pro celkový ekosystém,“ uzavřela Grundová.

(ký)