„Museli jsme kurz přeložit na jiné datum. Původně jsme měli odjíždět hned po vánočních prázdninách," potvrzuje Jan Plašil, učitel tělocviku na Základní škole v Javornici.
V Orlickém Záhoří, kam tradičně žáci jezdívají, není po sněhu téměř památky. Zrušit tady museli i závody na saních rohatých, které se měly jet právě tento víkend. „Bohužel není sníh, tudíž se vše muselo odvolat. Je nám to líto, ale přírodě neporučíme," poznamenal starosta Vojtěch Špinler.
Javornická škola však musela o řešení začít přemýšlet velmi rychle.

Lyžařský kurz není jen o zajištění ubytování a místa, kde se dá naučit na „dvou prknech" jezdit, ale také o zarezervování dopravy. „Naštěstí máme díky dlouholeté spolupráci výtečné vztahy s majitelem chaty, kam jezdíme, a tak nebyl problém termín kurzu přesunout na březen.

Dřív volno nebylo," poznamenal Jan Plašil.
Tím však všechny ústupky končí. O zrušení kurzu tady neuvažují. A to i přesto, že by případné storno poplatky byly zřejmě příznivější než v případě běžných hostů.
„O zrušení kurzu jsme skutečně neuvažovali. Pojedeme i v případě, že ani v březnu sníh nebude. Budeme muset vymyslet alternativní program," poznamenal Jan Plašil, učitel tělocviku na Základní škole v Javornici.
Do hor tak bez ohledu na počasí nakonec vyrazí devatenáct dětí ze šestadvaceti.
Ne jinak tomu bude i v případě jedné z největších škol v okrese – Základní školy Masarykova v Rychnově nad Kněžnou.

„Kurzy jsou u nás naplánovány až na polovinu února, takže zatím pevně věříme, že sníh do té doby napadne. Ale pokud ne, i přesto se do hor odjede," potvrzuje ředitelka Radka Polívková.
Sama za celou svou učitelskou kariéru si vzpomíná na jediný rok, kdy nebyl na lyžařském kurzu sníh. „Za svých dvacet let se to stalo skutečně jedinkrát. A i přesto si to školáci užili.

Místo lyžovačky se provozovala turistika, chodili do tělocvičny místní školy a do bazénu hotelu," popisuje ředitelka.
Pro některé děti je možná právě tato varianta přijatelnější. Mnozí totiž na lyžích nikdy nestály a tak raději na kurz ani nejedou.

„Dcera nelyžuje a tak ani jet nechtěla. Navíc nemáme ani výbavu a její pořízení by přišlo draho," objasňuje jedna z maminek.
Avšak pokud by si to nyní školáci rozmysleli a s vidinou výšlapů chtěli na kurz odjet, mají smůlu. Záloha se skládá už během září či října, aby škola mohla udělat rezervaci.
Přeci jen trochu klidnější jsou ředitelé škol, kteří vyjíždějí do středisek v Krkonoších.

Tam je sněhový přírůstek přeci jen trochu pravděpodobnější. „Lyžařský kurz máme naplánovaný až na polovinu března. Vloni jsme ho měli také v tuto dobu a podmínky nám vyšly opravdu úžasné, takže doufám, že tomu tak bude i letos," říká Roman Novák, ředitel Základní školy Františka Kupky v Dobrušce.

Avšak ani tady se stornem nepočítají. „Domnívám se, že by to ani nešlo. V případě, že ano, pak bychom zorganizovali lyžování například v rámci hodin tělocviku," doplnil ředitel.
Za každou cenu jezdit na hory však nehodlají na Základní škole ve Vamberku.

„Pokud by nebyly příznivé podmínky pro lyžování, nabídli bychom kurz až v dalším roce a pravděpodobně by normálně probíhalo vyučování. Jet tam „na sucho", je podle mého názoru nesmysl," upřesnil ředitel Martin Vrkoslav.
Školy totiž mají pouze povinnost výcvik žákům nabídnout.