Geny zdědil Karel Janeček po svém otci Františkovi, se kterým se už od studentských let podílel na více než stovce technologických patentů. Právě jeden z nich přivedl těsně před okupací Československa v roce 1939 Františka Karla Janečka do Velké Británie. Jednalo se o nástavec na hlaveň, díky kterému bylo možné prostřelit pancíř u tanku.

Zapomenuté příběhy Rychnovska z výzvy Nadačního fondu Škoda Auto

„V té době šlo o něco nevídaného. Německá vojska po tomto vynálezu velmi prahla, dokonce se snažila uspíšit termín okupace, aby získala plány na jeho výrobu,“ říká Janečkova vnučka Soňa Klímová-Janečková s tím, že její děda se vydal do Velké Británie právě z důvodu, aby plány před okupanty ukryl.

THE LITTLEJOHN

Agentem MI6 se stal záhy na popud britského válečného ministerstva, pro které začal pracovat pod krycím jménem „Littlejohn“. Janeček se v britských službách věnoval vývoji a zdokonalení svých zbrojních vynálezů, které měly pro Velkou Británii význam především v bitvách na severu Afriky u El Alameinu.

Psali jsme již:

Z kvasinského zámku.
"Buduji život na zámku, aby sem lidé chodili, měli ho rádi a vraceli se sem"

Další Janečkův vynález koupili Američané.

František Karel Janeček.František Karel Janeček.Zdroj: archiv Muzea Škoda Auto

Jednalo se o protitankovou pušku, která nebyla použita jen v Africe – Kanaďané ji měli při osvobozování Itálie a v Den D s ní útočily invazní jednotky. Tento zbraňový vynález „Littlejohn“ se posléze stal i trvalým exponátem v Kanadském válečném muzeu v Ottawě.

„Protože v Československu zůstala jeho manželka a pět dětí, musel být zpočátku velmi opatrný. Aby svou rodinu i továrnu ochránil, nechal rozhlásit, že zahynul při automobilové havárii,“ prozrazuje Klímová-Janečková. Po válce se Janeček s částí své rodiny odstěhoval do Kanady, kde vzhledem k tehdejší politické situaci v Československu prožil zbytek života.

OBCHODNÍ ÚSPĚCH

Osobnost Františka Karla Janečka dnes připomíná rodinný zámek v Kvasinách. Pořídil ho na konci 20. let minulého století v návaznosti na výstavbu zdejší továrny na automobily značky JAWA. Továrna uvedla na trh v roce 1934 svůj první automobil JAWA 700 a o pár let později obchodně nejúspěšnější auto své doby – JAWA Minor.

Nález kokainu mezi banány v Rychnově a Jičíně
Kokain za 2 miliardy. V Jičíně a Rychnově našli mezi banány zásilku z ciziny

Auto bylo velmi úsporné, čilé, levné a navíc mělo krásný aerodynamický tvar. Do dnešních dob se dochoval i jeden exemplář závodního automobilu JAWA, obdivovat ho lze v Národním technickém muzeu v Praze. S tímto vozem se tovární jezdci zúčastnili závodu 1000 mil československých a získali Prezidentský pohár pro nejúspěšnější tým.

Karel Smetana

Zapomenuté příběhy Rychnovska

Podobné příběhy spojené s osobnostmi a historií regionu letos představí výzva Zapomenuté příběhy Rychnovska, kterou v rámci projektu Kultura má zelenou vyhlašují Nadační fond Škoda Auto a nadační fond Bohemian Heritage Fund. Veřejnost mohla příběhy přihlašovat do 31. května, výzva pak bude zakončena výstavou a prezentací těch nejzajímavějších příběhů na webových stránkách projektu. Vybraní autoři mohou navíc za svůj příspěvek získat odměnu až 5 000 korun.