Za prvé: okouká kuchařské umění na televizní obrazovce v některém ze záplavy gastronomických pořadů, které v současnosti chrlí téměř všechny televizní stanice bez výjimky. Za druhé: může se posadit k počítači a najít vhodný recept v nekonečném světě internetu nebo za třetí sáhne po knižní kuchařce v domácí knihovně.

Podobnou možnost dostávají nyní v Dobrušce lidé, kterým chybí vlastní názor. Komunální volby jsou za dveřmi a v poštovních schránkách se zde objevila „volební kuchařka". Na barevné obálce figuruje název „Už jste rozhodnuti? Koho a proč (ne)volit".

Čtyřstránkový manuál s radami pro volby do městského zastupitelstva je anonymní. Končí slovy: „Doufáme, že většina z vás pochopí, že v této předvolební době se nemůžeme a ani nechceme podepsat, neboť bychom se okamžitě stali terčem kritiky. Jméno autora nahrazují tři slova: „(ne)spokojení občané Dobrušky".

Není bez zajímavosti, že dobrušské občany volební manuál ve schránkách nepřekvapil. Objevil se v nich totiž už potřetí. Pod předchozími verzemi byl podepsán Roman Havlín. Tentokrát autorství chybí.

Před čtyřmi lety brožurka nesla název „Průvodce dobrušského voliče". Autor v ní upozorňoval, že se jedná o jeho vlastní názor. Tentokrát publikace podobné hodnocení postrádá.

A co vlastně volební „našeptávač" občanům předkládá? Prý vodítko pro některé voliče a náměty k zamyšlení.

Ve skutečnosti se věnuje největším osobnostem na kandidátkách všech osmi politických stran, hnutí a sdružení. Na konci charakteristiky každého politického uskupení jsou uvedena doporučená jména v kolonce: „My volíme".

Annonymní hlasy nikdy neposlouchala

Neznámí autoři útlé publikace v samotném závěru připouští, že jejich tipy a názory nejsou jediným pohledem na budoucí možné zastupitelstvo města Dobrušky. Podle nich jsou spíše malou analýzou současného stavu. „Každý volič si jistě utvoří obrázek sám," tvrdí anonymní volební rádce a zakončuje ho patnáctka doporučených jmen z kandidátek.

A jak to vnímá skutečný volič v Dobrušce? Většina dotázaných občanů se nad řádky s volebními doporučeními pousmála. „Některé argumentace a hodnocení kandidátů na zastupitele v brožurce jsou k smíchu. Mám vlastní názor a podobné rady nepotřebuji," uvedl včera na náměstí v Dobrušce oslovený muž. Podobně reagovala maminka s kočárkem: „Anonymní hlasy jsem nikdy neposlouchala. Brožurku jsem v ruce ještě nedržela, ale pokud není podepsaná, vůbec ji číst nebudu."

Už za dva dny se otevřou volební místnosti nejenom v Dobrušce, ale ve všech městech a obcích po celé republice. Občané budou volit přesně pětadvacet let po sametové revoluci.

Nakolik po dlouhém čtvrtstoletí pokročila v Česku demokracie? Projeví voliči při vhození volebního lístku vlastní názor nebo se nechají ovlivnit anonymními našeptávači? To ukáže už nadcházející volební víkend.