Ústavní soudci mají přitom 10. září rozhodnout o tom, zda je rozpuštění Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR protiústavní, což by chystané říjnové volby zrušilo.

Předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka, který je současně předsedou Regionální rady ODS v Libereckém kraji, upozornil, že ohrožení termínu voleb je obrovským malérem pro celou republiku. „Jestliže dojde k posunutí voleb, pak nezáleží ani tolik na tom, že přijdou o spoustu peněz politické strany. Daleko větším problémem je to, že v současné hospodářské situaci by přišel o stovky milionů stát,“ řekl Sobotka.

V kampani budou všechny tři politické strany Libereckého kraje, které byly v předchozích poslaneckých volbách úspěšné, pokračovat dál do doby, než Ústavní soud jasně rozhodne.

Letáky už kolují

Politické strany velkou část zadané reklamy už nemohou zrušit. Volební letáky jsou vytištěné, autobusy s předvolebními slogany jezdí a billboardy jsou vyvěšené.

„Některé akce jsou rozjeté, nelze je zastavit. Pro volby máme v Libereckém kraji vyhrazeny dva miliony korun, ale například billboardy platí Lidový dům, ne my v kraji,“ vysvětlil krajský předseda ČSSD Robert Dušek.

Sociální demokraté v kraji nyní vyčkávají, jak dopadne rozhodnutí Ústavního soudu. Předvolební kampaň podobně jako komunisté nezastaví, jen omezí. Budou například šetřit na počtu mítinků. „Každá změna termínu voleb je destabilizací. Vnáší chaos jak do politických stran, tak do celé společnosti, a samozřejmě znechucuje voliče,“ prohlásil Dušek.