Základní a mateřská škola Synkov – Slemeno včera pořádala den otevřených dveří. Hlavním důvodem bylo ukázat, že i malá škola může svou pílí vyhrát velké peníze. „Jsme rádi, že můžeme ukázat lidem, jak jsme zúročili výhru 500 tisíc. A že to je opravdu znát. Největší položkou byla nová okna v celé budově školy, druhá půlka té odměny se pak proměnila v nábytek, zejména v židličky, novou ložnici, ložní soupravy, lehátka, koberce, nábytek pro školku. Ve škole máme také novou interaktivní tabuli, televize a pak různé elektrospotřebiče jako vysavač nebo radiomagnetofony,“ přibližuje novinky ředitelka školy Dagmar Vinopalová.

Žáci sbírali faktury

Soutěž Péčí o svůj domov pomáhejte dětem probíhala loni od 1. dubna do 31. října. Děti sbíraly paragony a faktury výrobků Cif a Domestos a každý takový výrobek měl hodnotu jednoho bodu. Ty se následně sčítaly na konto školy. „Nejdříve jsem brouzdala po internetu každý týden a pak i každý den a najednou jsem koukala, že jsme průběžně třetí. To nás tak vyburcovalo, že jsme letní prázdniny a vlastně i září a říjen věnovali už jen intenzivnímu shánění těchto výrobků. Zapojili se i rodiče, příbuzní, známí, všichni nám sem nosili paragony,“ vysvětluje průběh soutěže zástupkyně ředitelky školy Stanislava Kapčuková. Avšak teprve v úterý dorazily smlouvy, kterými všechen nový majetek přešel do rukou školy. Předtím vše bylo ve vlastnictví firmy, která soutěž pořádala.

Radost mají všichni

„Byla to úleva, všechno jsme to potřebovali. Hlavně venkovní dveře, protože byly v havarijním stavu. Hlavně proto jsme tu soutěž tak rozjeli, abychom to tady upravili a zmodernizovali. Protože dneska finance zkrátka nejsou. Proto jsme se tak snažili. A jsme rádi, že se nám podařilo něco tak fantastického,“ dodává Kapčuková.

„Nikdy jsem neviděla hezčí školu a lepší přístup k dětem,“ chválila včera učitelky a nové vybavení návštěvnice dne otevřených dveří, bývalá učitelka z Kralup.

„Dnes tu děti mají mnohem větší komfort, je to individuálnější. Taky samozřejmě proto, že tady je menší počet dětí, takže na ně má paní učitelka daleko více času. Díky penězům jsme také rozšířili technickou vybavenost. K počítači se tak děti dostanou už od první třídy nebo vlastně už od školky. Dnes je to již součást výuky. A interaktivní tabule je prostě úžasná v tom, že poskytuje obrovské možnosti pro výuku i pro děti, které práce s ní ohromně baví,“ raduje se Kapčuková.

Čerpají i z dotací

Vloni v létě škola rovněž žádala o peníze z Evropské unie, ze které nakonec získala asi 355 tisíc korun. Ty se budou během dvou a půl let postupně čerpat. „Budeme je využívat především k nákupu učebních pomůcek. Ale samozřejmě podmínkou čerpání evropských peněz je i práce učitelů, v našem případě musíme vytvořit šedesát speciálních výukových materiálů. Další podmínkou čerpání evropských peněz je výroba fyzických výukových pomůcek. Peníze nám nespadly jen tak do klína, ale je to i velká práce nás učitelů,“ vysvětluje ředitelka Vinopalová.