Černobylská havárie je nejen nejznámější ale zároveň také nejhorší jadernou nehodou v historii lidstva. Radioaktivní spad zasáhl značnou část Evropy. V tehdejším Československu lidé o tomto nebezpečí nevěděli, komunistický režim se choval tak, jako by se téměř nic nestalo.

Pozvánka na výstavu
Kostelecká knihovna zve na výstavu po stopách totality

"Místo neblaze proslulo jako symbol nebezpečí, které lidstvu přináší nezodpovědný přístup k technologiím. Černobylská elektrárna i zakázaná zóna se však také zároveň stala jistou popkulturní ikonou opředenou vlastní mytologií. Jaké je však toto místo ve skutečnosti? Jak bezpečná či nebezpečná je jeho návštěva? Jak se s tragédií vypořádala místní příroda? Přednáška seznámí s průběhem a následky havárie a představí známá i neznámá místa Černobylské zakázané zóny včetně města Pripjať i útrob samotné jaderné elektrárny," zve na poutavé vyprávění Tomáše Zelenky spojené s promítáním knihovnice Simona Kňourková.

Vstupné je dobrovolné.

Následky jaderné katastrofy.Následky jaderné katastrofy.Zdroj: archiv pořadatele

Tomáš Zelenka je rodák z Kostelce nad Orlicí. Na Slezské Univerzitě v Opavě vystudoval obor Historie - Muzeologie, kterému se věnuje i v pracovním životě. Je zaměstnancem Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, kde působil nejprve jako vedoucí pobočky (Sýpka - Moh v Rokytnici v O. h.) a nyní jako ředitel. Je aktivním členem sdružení Villa Nova Uhřínov, které buduje a provozuje stejnojmenný archeologický skanzen.