V pondělí 8. listopadu se bude konat ustavující zasedání zastupitelstva, během kterého by měli nově zvolení členové dojít ke konečnému konsenzu ohledně případných neshod.


Nic divokého


Žádná zásadní jednání neprobíhají, v Kostelci se na věci, jako jsou koalice nebo opozice, příliš nehraje,“ okomentoval situaci Jiří Bartoš, lídr kandidátky vítězné strany SNK–Evropští demokraté. „Neprobíhají žádná jednání o koalici. Vznikají různé smluvní dohody, ale pouze ústní formou, písemně se nic nechystá,“ řekl dále k podobě jednání Bartoš.
„Je to především o lidech, ale prozatím se zdá, že není nic, na čem bychom se neshodli,“ dodal Bartoš a poukázal tím i na fakt, že v případě menších měst či obcí nebývají povolební jednání nijak „divoká“.


Odlišnost programů


Luboš Mottl, lídr ODS, která v Kostelci skončila ve volbách druhá za SNK–ED, má jiný názor: „Probíhají intenzivní jednání. Předmětem neshod je především potřeba naplnit předvolební sliby a nasměrovat vedení města jedním společným směrem, což může být vzhledem k odlišnostem mezi programy jednotlivých stran problém.“ Mottl ve volbách celkově získal druhý nejvyšší počet hlasů.

Lídři dvou výše uvedených stran se shodují, že vše by se mělo vyjasnit v pondělí po plánovaném zasedání zastupitelstva. Na programu jednání bude i volba některých zastupitelů do rady města a volba nového starosty. Tím by se podle všeho mohl stát Bartoš, který ve volbách získal nejvyšší počet hlasů. Jeho vítězství bylo výrazné, na druhého Mottla získal náskok více než dvou set hlasů.

Do rady města bude zřejmě voleno sedm zastupitelů, tak jako v předchozích letech. „Budeme usilovat o zvolení dvou našich členů do rady města,“ sdělil k plánům pro pondělní zasedání za stranu ODS Mottl. Adepty pro zvolení do rady za občanskou demokratickou stranu jsou právě Mottl spolu se stranickým kolegou Tomášem Langrem.


Vzdali se svých mandátů


Dva ze členů zastupitelstva se po volbách vzdali svých mandátů. Jedná se o Naděždu Kovandovou, která kandidovala za Volbu pro město, a o kandidáta za KSČM Rudolfa Kameníka. Na místo Kovandové by podle dostupných informací měla nastoupit první náhradnice strany Iva Jelínková. Věra Žižková v zastupitelstvu nahradí Kameníka, na kterého ztratila pouhých deset hlasů. Žižková i Kameník byli zastupiteli i v uplynulých čtyřech letech. Důvody, které Kovandovou a Kameníka vedly k postoupení jejich mandátů nejsou známé. Lucie Růžičková