Ani na Rychnovsku se bohužel obyvatelé těmto prodejcům nevyhnou.

Proti šmejdům se snaží bojovat také týnišťská starostka Jana Galbičková.

Ta se rozhodla spolupracovat se společností Dtest, aby ochránila místní obyvatele a dosáhla tak jejich větší informovanosti.

„I v našem městě se stalo, že prodejci doslova útočili na důchodce a psychickým nátlakem se je snažili „zlomit“, aby nakoupili jejich výrobky a služby.

V takových případech je důležité znát svá práva i povinnosti a vědět, na koho se obrátit pro radu,“ vysvětluje starostka města Týniště Jana Galbičková.

Starostka dále také vzkazuje lidem, že by si měli na tyto prodejce dávat větší pozor, aby se zbytečně nedostali do finančních potíží. Některým seniorům se totiž stalo i to, že přišli o veškeré životní úspory. Na webových stránkách města Týniště nad Orlicí

jsou zveřejněny také kontakty, kam se mohou obrátit lidé, kteří potřebují pomoc.

Podle Sdružení obrany spotřebitelů (SOS – Asociace) se mnohdy předváděcí akce začínají

měnit v podomní prodej.

„Spotřebitelé by měli pamatovat na to, že podomní prodej jakýchkoliv služeb zpravidla nedává záruku poctivosti jednání firem, které takto svoje služby nabízejí,“ uvedla

Gerta Mazalová, předsedkyně SOS Asociace.

Podle ní by měl být spotřebitel vždy ostražitý, když jsou mu formou podomního prodeje nabízeny jakékoliv služby, navíc dlouhodobé. Pokud už spotřebitel takovou smlouvu uzavřel, zákon mu dává právo od ní odstoupit ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření.