Každý, kdo ji prolistuje, se přesvědčí Opočenku, Jiráska i Brusel v ní opravdu najde. Ale především Opočenku. Před více než třiceti lety stál Oldřich Trumha u jejího zrodu, tenkrát jako zpěvák a konferenciér. Dnes je autorem malé vzpomínkové knížky, která mapuje nejen začátky populární dechové hudby, ale věnuje se i prvnímu výjezdu do Bruselu.

To bylo v roce 1976, pouhé dva roky po jejím vzniku. Čtenář se tak seznámí nejen s Opočenkou, ale také s mnohými praktikami let minulých, kdy výjezd na západ nebyl vůbec samozřejmostí.

Jak dlouho se napsání knížky plánovalo? Bylo to rozhodnutí ze dne na den, na počátku byla iniciativa studentky Pražské konzervatoře Kamily Novotné.

„Požádala mě o informace týkající se historie Opočenky, kterou si zvolila jako téma absolventské práce. Pustil jsem se do zapisování vzpomínek a napadlo mě, že by mohly být zajímavé i pro veřejnost. Tak vznikla knížka,“ sděluje Oldřich Trumha. Pospíšil si, knížka spatřila světlo světa dřív než absolventská práce mladé studentky. „Středa 28. prosince pro mě byla velikým překvapením, poznatky z knížky určitě využiji,“ vítá text Kamila Novotná.

Zdá se, že autor má překvapení rád, podobné připravil i kmotrovi knížky, kterým se stal Miloň Čepelka. O jejím vzniku neměl ponětí, přišel k hotovému. „Opočence bylo v roce 2011 sedmatřicet let, takže dáma v nejlepších letech, té nelze říci ne,“ přijal Miloň Čepelka, který má pro dechovku odjakživa slabost, své kmotrovství s úsměvem.

Název knížky je Opočenka, Jirásek a Brusel. Jaká je souvislost s Jiráskem? „V knížce popisuji také jednu z posledních cest do Bruselu, kterou jsem zorganizoval v roce 2008 s týnišťským divadelním souborem Jirásek,“ odpovídá na poslední otazník Oldřich Trumha.

Jeho knížka se už prodává v Týništi nad Orlicí (trafika U Dubu a Šmídovo hodinářství), v současné době autor domlouvá možnost prodeje knihy v Informačním centru v Opočně.

Dana Marková

„Námět je pro Opočno zajímavý, určitě se domluvíme,“ vítá vznik publikace opočenský starosta Štěpán Jelínek.