„Co se týká naší partaje, nemáme všechno ještě hotové. Jasno bude až v druhé polovině července. U nás v Týništi nad Orlicí ještě nemáme kandidátku úplně odsouhlasenou. Za naši stranu jsem na post starosty předběžně navržena já,“ vyjádřila se poslankyně a lídr kandidátky ČSSD pro volby do zastupitelstva města Týniště nad Orlicí Vladimíra Lesenská.

Zcela jasno při sestavování pořadí politiků ještě nemá ani konkurenční Občanská demokratická strana. „Kandidátky se stále sestavují, je jich už hodně hotových. Ještě je na to ale měsíc čas, je tak předčasné prozrazovat jména, ještě se to může měnit,“ uvedl oblastní manažer ODS pro Rychnovsko Josef Hloušek. Svého adepta na starostu však již má ODS ve Vamberku, je jím Aleš Melnický. Jak sám Deníku potvrdil, stojí totiž jako jednička na místní kandidátce.

Další stranou, která se bude účastnit komunálních voleb v regionu, jsou SNK – Evropští demokraté. „Kandidátky se připravují, stále se dolaďují. Kampaň ale začne až někdy po prázdninách. Spolupracovali jsme s Věcmi veřejnými, ale do komunálních voleb jdeme pouze jako SNK – ED. Záleží ale na místních sdruženích, někde se například spolupracuje s KDU-ČSL,“ řekl předseda krajské organizace SNK – ED v Královéhradeckém kraji Helmut Dohnálek.

Ve straně se již rýsuje několik jmen, jejichž nositelé by mohli usednout do čela měst. „Kandidáty na starosty už někde máme, v Kostelci nad Orlicí je to současný zastupitel Jiří Bartoš, ve Vamberku bude kandidovat stávající starosta Jiří Mazúch a v Dobrušce vede kandidátku místostarostka Blanka Čiháčková. V Rychnově nad Kněžnou to ještě není doladěné. Měli jsme dohodu se stávajícím starostou Jiřím Roklem, ale ten to odřekl,“ informoval Dohnálek. Starosta Rychnova však neodstoupil z voleb úplně, pouze se přiklonil k jiné straně. „Do zastupitelstva budu znovu kandidovat, zkusím to.
Tentokrát půjdu do voleb za subjekt Nestraníci,“ objasnil dosavadní starosta Jiří Rokl.

(gaš)