VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před deseti lety rozvodněné říčky v Orlických horách zabíjely

Rychnovsko/Hradec Králové - Byl to jeden z mnoha parných letních dnů: těžký žhavý vzduch se nedal ani dýchat, na obzoru tmavé mraky, předpověď hlásila občasné přeháňky či lokální bouřky a lidé se těšili na ochlazení. Místo úlevy však v noci z 22. na 23. července 1998 přinesla letní bouře do Orlických hor zkázu i smrt.

2.7.2008
SDÍLEJ:

ilustrační fotoFoto: Jaroslava Janušková

Smršť spojená s přívalovým deštěm jaká se tehdy přehnala Orlickými horami se podle pamětníků i meteorologů strhne v průměru jednou za více než sto let: na jeden metr čtvereční spadlo přes dvě stě litrů vody, říčkami Bělá, Dědina a Zlatý potok se prohnala ničivá třímetrová přívalová vlna. V povodni zemřelo šest lidí. Kvůli velké vodě padlo 23 poškozených domů a dalších třináct set povodeň značně poškodila.

Desetileté výročí těchto katastrofálních povodní připomíná výstava, kterou dnes ve foyer Regiocentra Nový pivovar v Hradci Králové otevřel hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík, zástupci státních podniků Povodí Labe, Českého hydrometeorologického ústavu, Lesů České republiky a Zemědělské a vodohospodářské správy. Na výstavě, která potrvá do srpna, si budou moci lidé prohlédnout fotografie z období povodně, které nejsou běžně přístupné.

„Povodně z roku 1998 byly především svými následky - bohužel - výjimečné. Během deseti let po této tragické události se náš kraj potýkal s velkou vodou už několikrát. Naposledy zasáhly povodně většího rozsahu Královéhradecký kraj předloni. Nasazení s jakým obyvatelé obcí a měst, profesionální i dobrovolní hasiči čelili těmto povodním bylo obdivuhodné,“ řekl královéhradecký hejtman Pavel Bradík, který během povodní řídí činnosti krajské povodňové komise a Bezpečností rady kraje.

Největší škody záplavy napáchaly na Dědině v Kounově, Dobrém, Dobrušce, Pulicích, Pohoří , Českém Meziříčí, Ledcích a Třebechovicích pod Orebem a na Bělé v Deštném v Orlických horách, Skuhrově nad Bělou, Kvasinách, Solnici ,Černíkovicích. Velká voda zatopila stovky obytných domů, řadu průmyslových a zemědělských závodů. Záchranáři, kterých zasahovalo na jedenáct set, museli evakuovat 1300 lidí.

Celkové škody způsobené povodňovou vlnou v rychnovském okrese byly odhadnuty na bezmála 2 miliardy korun, z toho jen na bytovém fondu a majetku obcí na více než 600 milionů korun. Na celém Rychnovsku bylo zničených 145 kilometrů silnic a 104 mostů a lávek. Zaplaveny byly zdroje pitné vody (například Litá u Dobrušky dodávající pitnou vodu pro krajské město) a většina obyvatel zasažené oblasti získávala pitnou vodu z přistavených cisteren. Velké škody vznikly také na telefonním a elektrickém vedení.

Povodí Labe vznikla v souvislosti s touto povodní škoda bezmála 85 milionů korun. Po povodních nechalo Povodí Labe vybudovat v oblasti velké množství protipovodňových opatření.

2.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Štefek.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Ilustrační foto.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení