V noci ze čtvrtka na pátek vstoupí Česká republika do schengenského prostoru. Ten zaručuje přechod hranic bez hraniční kontroly. Starostové příhraničních obcí volný pohyb občanů vítají. Slibují si od něho příliv dalších turistů.

„Vstup do Schengenu je pro nás spíše plus, než abychom měli obavy z přílivu nežádaných osob. Volný pohyb k nám přivede další turisty,“ uvedl starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler s tím, že zdejší hraniční přechod bude fungovat dál, ale kontroly již nebudou.

Od pádu hranic si rozvoj turismu slibuje i starosta Bartošovic Kostas Kotanidis. „Naše oblast si to zaslouží. Hranice se budou moci přecházet prakticky všude. Při tomto dni oslav vstupu do schengenského prostoru bude u nás slavnostně uveden do předběžného provozu pro automobilovou dopravu hraniční most mezi naší obcí a polským Niemojówem,“ prozradil starosta.

Zároveň dodal, že obavy z narušování přírody Orlických hor turisty jsou zbytečné.

 

Most vBartošovicích, který bude při příležitosti vstupu ČR do Schengenského prostoru otevřen pro automobilovou dopravu, zde stojí již mnoho let. Kvůli hraničnímu přechodu prodělal za poslední dobu drobné opravy. Spoustu dalších oprav ho čeká. Slouží pěším turistům, cyklistům, malým motocyklům a traktorům. Další dva přechody jsou v Olešnici a slouží pěším, cyklistům i běžkařům. Přechod vOrlickém Záhoří slouží pro veškerou dopravu.