Přejít frekventovanou silnici v Dobrušce představuje životu nebezpečné riziko.

 

 

„Chodíme tam poměrně často, minimálně jednou do týdne. Už dříve bylo těžké přejít, ale auta nakonec přeci jen zastavila. Teď je téměř nemožné dostat se na druhou stranu. Když už ke zrušení muselo dojít, nechápu, proč byla zvýšena povolená rychlost z padesáti na sedmdesát kilometrů za hodinu,“ podotkla Monika Fléglová.

Zatímco obyvatelé za současný stav často obviňují vedení města, vina není na jeho straně. Majitelem silnice není město, ale stát, za který v tomto případě rozhoduje Krajský úřad v Hradci Králové jako vykonavatel státní správy.

Byl to právě Krajský úřad, kdo likvidaci přechodů nařídil. Zástupci města žádné předběžné zprávy o jejich zrušení neměli. Podle Krajského úřadu byly „zebry“ zrušeny kvůli bezpečnosti. „K této iniciativě došlo v rámci akce „Nebezpečné značky“, která probíhá po celé České republice. Přechody pro chodce v dosavadním provedení, tj. šikmé a přes pět jízdních pruhů, nemohou sloužit k bezpečnému přecházení přes silnici,“ prohlásil mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. Nesplňují totiž normy pro přechod na silnici I. třídy. Ten by měl být maximálně sedm metrů dlouhý, jinak by zde měl být ostrůvek a osvětlení.

„Vůbec se zrušením nesouhlasíme a usilujeme o to, aby byl alespoň jeden přechod obnoven, a to na náklady státu,“ uvedl starosta města Petr Tojnar. Podle něho je silnice bez přechodů skutečným nebezpečím hlavně pro důchodce. Na nedaleký hřbitov se mohou dostat pouze přes tuto silnici.
V současné době nemůže město se situací mnoho udělat. V úseku v okolí bývalých přechodů měří strážníci zdejší městské policie onu rychlost zvýšenou na 70 km v hodině častěji než dříve.