Během prázdnin mají klienti Ústavu sociální péče Domečky a členové občanského sdružení Orion opravdu pestrý program: léto plné výletů, sportu a her.

V Domečcích už mají klienti, kterých je k dnešnímu dni celkem sto osm, letní rekreace za sebou, během prázdnin se spíše pořádají skupinové jednodenní výlety. Tuto neděli se pak všichni společně chystají do Starého Města pod Sněžníkem na čtrnáctidenní sportovně–rehabilitační pobyt pro mentálně postižené z celé republiky. Akci pořádá trutnovská Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením (SPMP).

K moři i na hory

Občanské sdružení rodičů a přátel dětí s handicapem Orion pořádá během léta po několik týdnů prázdninovou družinu. „Děti dělají různé výtvarné činnosti, zpívají, mají i nějaká cvičení a sportovní aktivity,“ popisuje družinový program předsedkyně sdružení Ilona Mikušová.

Celkem osmnáct dětí, mezi nimi i tři vozíčkáři, si před pár dny užilo týden na indiánském táboře v Záměli. „Měli jsme dostatek osobních asistentů, bylo to moc fajn,“ dodává Ilona Mikušová.

V srpnu se mohou někteří těšit k moři do italského letoviska Caorle, další skupina vyráží spolu s rodiči na sportovně–hravý program do Beskyd. Těsně před koncem srpna se v Albrechticích nad Orlicí koná sportovní setkání Orion Cup, už tradiční akce pro děti zdravé i s handicapem a jejich rodiče. Děti si také každoročně hrají na kulinářské porotce a hodnotí výtvory svých rodičů v soutěži o nejlepší kuchařku.