VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prázdniny? Lyžaři jezdí zdaleka

Orlické hory – Jarní prázdniny tento týden odstartovaly nejen na Rychnovsku. Pro majitele skiareálů tato doba přináší více návštěvníků.Rychnovský okres ale není nejsilnějším článkem, ve skicentrech se shodují na tom, že nejvíce lyžařů přijede z Prahy a Brna. Velmi často však návštěvníci proudí do hor také z Pardubic a Hradce Králové.

13.2.2015
SDÍLEJ:

Lyžařský výcvik dětí z královéhradecké MŠ Sion na Benecku.Foto: archiv MŠ Sion

„U rychnovských lyžařů je návštěvnost hodně závislá na počasí. Zdrží se pouze pár hodin, velmi oblíbené je u nich večerní lyžování. Počet návštěvníků se ale výrazně zvedne spíše s jinými okresy," vysvětluje Petr Prouza ze Skicentra v Deštném v Orlických horách.

V sedloňovském areálu momentálně leží na sjezdovce padesát centimetrů sněhu. „Návštěvnost je velmi dobrá, s jinými okresy by se měla ale ještě zvyšovat. Více k nám jezdí lyžaři na sjezdovky. Běžkařů přijíždí o dost méně, chybí nám tady totiž nástupní místo a běžecký okruh si musíme upravovat sami, i když by k nám měla zajíždět rolba z Olešnice," vysvětluje majitel Ski areálu v Sedloňově Václav Sameš.

Od pondělí postupně přibývají návštěvníci také na sjezdovkách v Říčkách.
„V současné době jezdíme bez čekací doby. Velký nával byl u nás o pololetních prázdninách, to museli lyžaři čekat zhruba do pěti minut. Očekáváme, že hodně silným dnem bude také sobota," prozrazuje Petr Kánský ze Ski centra v Říčkách. Dle jeho slov o prázdninách vede Praha a Brno.

Během jarních prázdnin by si měli lyžaři dát pozor také na nebezpečí úrazu, jejich počet se totiž pravidelně během prázdnin zvyšuje. Také v Orlických horách počet zranění stoupl.

Podle náčelníka horské služby Josefa Hepnara je dán vyšší počet úrazů hlavně větší návštěvností během jarních prázdnin.

V Orlických horách 71 úrazů

V celých Orlických horách zasahovala horská služba od soboty u 71 případů, z toho v Deštném v Orlických horách u 30 úrazů a v Říčkách u 15.
V Sedloňově doposud nedošlo k žádnému vážnému zranění. „Jsem rád, že zatím se tu nemusíme s úrazy nijak potýkat, nerad bych to ale nějak zakřiknul," dodává Václav Sameš ze sedloňovského Ski areálu.

Lyžaři se potýkají se zlomeninami

Nejčastěji dochází u lyžařů ke zlomeninám a poranění kolen. „Největším problémem na sjezdovkách je přeceňování sil. Lidé by měli jezdit podle svých schopností. Když je na svahu hodně plno, musí lyžař jet tak, aby dokázal i na poslední chvíli ovládnout lyže," radí náčelník horské služby v Deštném v Orlických horách Josef Hepnar.

Při návštěvě hor by tak měli být milovníci sjezdovek, ale i běžek velmi opatrní.

Podle záchranářských statistik se jen v období od prosince do února stane asi 20 procent všech dětských úrazů za celý rok. Mezi jejich nejčastější příčiny patří pády na lyžích a snowboardech či nárazy do stromů při vyjetí ze sjezdovky.

„Děti často nejdřív jednají a pak teprve přemýšlejí," připomíná známou pravdu mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka.

Jedním ze způsobů, jak tato rizika omezit, je mít děti pokud možno pod stálým dohledem. „I tak by ale měli rodiče vybírat takové lyžařské terény, které děti zvládnou samostatně," upozorňuje Jiří Cívka.

Neměla by chybět ani helma

Součástí každého lyžaře by měla být také helma. Kvalitní – tedy certifikovaná – lyžařská helma dokáže zabránit asi 92 procentům závažných poranění hlavy a mozku. Dalším opatřením je nošení chráničů páteře. „Správná funkce chrániče je zajištěna, pokud sahá od konce šíje až po kostrč," připomíná na portálu Ministerstva vnitra ČR Tomáš Koníček z odboru prevence kriminality.

Jarní prázdniny se týkají 45 984 žáků základních škol, 23 630 středoškoláků a 817 studentů vyšších odborných škol.

Deset základních pravidel lyžařského provozu, která je třeba dodržovat
OHLEDUPLNOST K JINÝM – Každý lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil jinou osobu a nezpůsobil škodu.

PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST – Každý lyžař musí jet v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím.
VOLBA SMĚRU – Má-li lyžař možnost vybrat si směr jízdy, musí jet tak, aby se vyhnul nebezpečí srážky s lyžařem pohybujícím se na svahu pod ním.

PŘEDJÍŽDĚNÍ – Předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby bylo možno zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře.

PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY – Lyžař vjíždějící na sjezdovku anebo ji přejíždějící musí dávat pozor a sledovat vše nad a pod sebou, aby tak mohl učinit bez nebezpečí jak pro svou osobu, tak pro jiné.

ZASTAVENÍ – Lyžař nesmí zastavovat, není-li to nevyhnutelně nutné, uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech bránících v dobré viditelnosti.

STOUPÁNÍ – Lyžař stoupající po trati musí postupovat pouze po kraji sjezdovky a v místě se zhoršenou viditelností musí k tomuto kraji ještě více ustoupit.

RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE
V PŘÍPADĚ NEHODY je nutné poskytnout pomoc.
IDENTIFIKACE – Každý účastník či svědek nehody je povinen poskytnout údaje o své osobě.

 Češi vyráží v zimě na kratší pobyty, které trvají zhruba týden

Celkem 51 procent českých turistů odjíždí na zimní dovolenou na 
6 až 9 dní.

Mezi týdenními pobyty převládají zejména zájezdy na hory.

Třetina Čechů pak preferuje dovolenou do pěti dnů. Vyplývá to z aktuálních statistik jedné z největších cestovních agentur v zemi.

Přitom pobyty na 10 až 13 dní volí jen deset procent klientů a zimní dovolenou delší než 14 dní si dopřává pouze šest procent turistů.

O delší pobyty mají zájem zejména cestovatelé, kteří míří do exotických krajin.

Češi tradičně tráví zimní dovolenou nejraději na horách.

Lyžařské pobyty preferuje v zimním období 56 procent klientů cestovních agentur.

V letošním roce jsou nejoblíbenější lyžařská střediska v italských Alpách, které si zvolilo 27 procent turistů.

Itálie je oblíbená pro vysokou kvalitu služeb a perfektně upravené svahy.

Pro letošní sezónu byly navíc rozšířeny ubytovací kapacity v italských střediscích Val di Fiemme, Marrileva i Paganela.

Kdo vyráží na hory do zahraničí, měl by dbát na předpisy. 
Škody, které může způsobit, obvykle dosahují statisíců

Rychnovsko – Pololetní vysvědčení je už minulostí, opět se roztočil kolotoč jarních prázdnin a řada českých rodin vyráží na lyžovačku do zahraničí.
Taková dovolená se ale může řádně zkomplikovat, pokud vás potká pojistná událost. „Před cestou nejen do zahraničí je proto důležité mít sjednané cestovní pojištění, odpovídající připojištění a v případě, že cestuji vozem po vlastní ose, je nutno také zkontrolovat, zda je v autě v odpovídající povinná výbava," upozorňuje tiskový mluvčí jedné velké pojišťovny Jiří Cívka.

„Cestovní pojištění při cestě na hory by mělo obsahovat léčebné výlohy, připojištění sportů, které se vztahuje například na lyžování, snowboarding a podobně, a rovněž připojištění odpovědnosti, které si sjednává stále více lidí," vyjmenovává Jiří Cívka.

Pojištění na cesty se dá v dnešní době už jednoduše sjednat přes internet a odborníci se shodují, že bez něj by na hory nikdo vyrážet neměl. „Kromě krytí léčebných výloh nabízíme třeba i pojištění pro případ neuskutečnění zájezdu a slevy pro skupinové či rodinné pojištění. Léčebné výlohy jsou však nezbytným minimem. Jsme sice součástí Evropské unie, ale to neznamená, že nám v tomto regionu bude zdravotní péče automaticky poskytnuta zadarmo. Ve většině států Evropy není zdravotní péče bezplatná. Bez pojištění si navíc veškerou komunikaci se zdravotním zařízením musí pacient vyřizovat sám v místním jazyce, stejně tak případný převoz domů," doplňuje Jiří Cívka.

Základní doklady 
vezměte s sebou

Pokud cestujete na hory autem, vyplatí se kromě povinného ručení také havarijní pojištění. Pokud v zahraničí způsobíte nehodu, pokryje náklady na opravu vámi poškozených vozidel povinné ručení, a to až do výše sjednaného limitu. Pokud však v takovém případě nemáte havarijní pojištění, musíte počítat s tím, že opravu svého vozu budete kompletně hradit sami.

„Posledních několik let stoupá hustota silničního provozu a naopak klesá ohleduplnost řidičů. Uzavřením havarijního pojištění chrání řidič svůj vůz před nepříznivými okolnostmi jako například havárie nebo odcizení," upozorňuje Jiří Cívka.

Pro jakoukoli cestu vozem po Evropě byste navíc neměli zapomenout na základní doklady, které jsou vyžadovány ve všech evropských zemích bez rozdílu. „Konkrétně byste si s sebou měli vzít občanský průkaz nebo pas, kartičku zdravotní pojišťovny, technický průkaz od vozidla, doklad o povinném ručení (zelenou kartu, doporučuje se i jedna její kopie pro případ havárie), doklad o havarijním pojištění, doklad o cestovním pojištění a evropský formulář záznamu o dopravní nehodě," vyjmenovává Jiří Cívka. Zapomínat by ti, kteří jedou na hory autem, neměli ani na povinnou zimní výbavu. 

Rakousku musejí mít řidiči za zimních provozních podmínek zimní pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna, součástí povinné výbavy je i výstražný trojúhelník a reflexní vesta. Povinnost celodenního svícení je pouze za snížené viditelnosti a v tunelech. Pro Itálii platí, že v oblasti Val d´Aosta musejí mít vozidla zimní pneumatiky nebo v kufru nachystané sněhové řetězy v celém zimním období, tedy od 15. října do 15. dubna. V jiných oblastech je tato povinnost určena dopravními značkami a platí od 1. listopadu do 15. dubna. Celodenní svícení je v této zemi povinné.

Ve Švýcarsku není použití zimních pneumatik nařízeno, ale řidič zodpovídá za havárie a komplikace, které kvůli špatným pneumatikám způsobí. V oblastech, kde je tato povinnost určena dopravními značkami, jsou povinné sněhové řetězy. Povinné celodenní svícení platí ve Švýcarsku od začátku letošního roku. Ve Francii je celodenní svícení doporučeno, úseky pro použití zimních pneumatik jsou uvedeny na dopravních značkách. Povinná zimní výbava platí od 15. listopadu do 15. března ve Slovinsku, povinné je celodenní svícení.

Ve všech pěti zemích platí stejný rychlostní limit pro jízdu v obci, a sice 50 km/h, ale zatímco v Rakousku se mimo obec smí jezdit až 100 km/h, ve Švýcarsku je to jen 80 km/h. V Rakousku, Itálii a Slovinsku je mimo obec nejvyšší povolená rychlost 90 km/h. Na dálnici je rychlostní limit 130 km/h s výjimkou Švýcarska, kde se smí jezdit jen 120 km/h.

Helma na sjezdovce nesmí chybět

Protože v posledních letech rapidně přibylo úrazů lyžařů a snowboardistů na sjezdovkách, řada zemí sáhla po zavedení povinnosti nosit na svazích ochrannou helmu. V Rakousku platí toto nařízení pro děti do věku minimálně 15 let, a to v Dolním Rakousku, Štýrsku, Horním Rakousku, Salcbursku, Korutanech, Burgenlandu a ve Vídni. Ve spolkových zemích Tyrolsko a Voralbersko je nošení přilby pouze doporučeno.

Italové zavedli povinnost nosit ochrannou helmu už od 1. ledna 2005, nosit ji musí bez výjimky všechny děti do 14 let. Itálie má jako jediná evropská země policejní pořádkové jednotky určené pouze pro lyžařské svahy. Děti do 15 let musejí nosit helmu na francouzských sjezdovkách, naopak ve

Švýcarsku bezpečnostní helma povinná není. Slovinsko přijalo v roce 2008 novelizaci zákona, díky které se zvýšila věková hranice pro povinné nošení přilby z 12 na 14 let věku.

Čísla posledních let ukazují, že při lyžování v zahraničí je nutné myslet na připojištění odpovědnosti za škody. Češi sice mají pověst zkušených lyžařů, střety s jinými lyžaři se jim ale nevyhýbají a často jsou kvůli jazykové bariéře a nedostatku zkušeností se složitými právními procedurami právě oni označeni za viníky střetu. „Na naší klientce vymáhal advokát zraněné německé lyžařky skoro dva miliony korun a německá zdravotní pojišťovna uplatnila nárok na 240 tisíc korun. Nakonec jsme se dohodli na narovnání, které činilo skoro milion korun, ale díky odpovědnostnímu připojištění k cestovnímu pojištění byly výdaje naší klientky z tohoto hlediska minimální," uvádí příklad z praxe Cívka. 

Autor: Stanislava Preclíková

13.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Policie i nadále pátrá po totožnosti mrtvého muže, jehož tělo bylo nalezeno  v pátek odpoledne v centru Jičína v jedné z podzemních vodních nádrží.
3

Stalo se o víkendu: Vražda v parku? Kriminalisté pátrají po totožnosti muže

Petr Cvikýř dorazil do božanovského okrsku jen pár chvil  před vypršením volebního času. Vhodil svůj hlas do volební urny  pak hned došlo n sčítání hlasů.
3

Svůj hlas vložil do obálky jen pár vteřin před uzavřením volební místnosti

„Potřebujeme srdíčkáře," říká Havlíček. Ale kde je sehnat?

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Není čas změnit předsezonní plány? Fotbalový Hradec je v průměru druhé ligy, o útoku na návrat mezi českou elitu nejde mluvit.

Vyhrálo ANO. Máme celkem jedenáct poslanců

Královéhradecko, Rychnovsko - ANO první ve všech okresech. V Královéhradeckém kraji drtivě zvítězilo hnutí ANO. Na úkor jeho nových poslanců i nováčků z České pirátské strany a SPD tratila v kraji ČSSD, TOP 09 i komunisté. Voliči v našem regionu opět patří svou volební účastí k nejaktivnějším v zemi.

Petrovičky sice nemají obchod, zato jsou tu dva obecní úřady

Královéhradecko, Jičínsko - Jedna z nejmenších obcí na Jičínsku - Petrovičky - má pouze 43 obyvatel, z nich je 36 voličů. Při prezidentských volbách už prý volební komise zasedne v novém obecním úřadě, který je před kolaudací. Stará miniaturní radnice zřejmě půjde k zemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT