Prvním prázdninovým dnem začíná školákům konečně volno a už ode dneška se na řadě míst v regionu rozjíždí letní pobytové a příměstské tábory organizované většinou domy dětí a mládeže.

Rychnovské Déčko nezahálí a svým programem zaplnilo celé léto. „Nemáme ani jediný volný týden,“ říká Zuzana Krasková, která se podílí na organizaci Výtvarného příměstského tábora ve dnech od 7. do 10. července. Dnešním dnem začíná jednak první příměstský tábor s příznačným názvem Hurá na prázdniny, který bude trvat do pátku a kde na děti kromě výtvarných dílniček čekají také dva výlety do Kostelce na Orlicí a do obce Bělá nedaleko Javornice. Současně ode dneška až do 10. července probíhá v Mostku u Dvora Králové pobytový tábor Dračí srdce, který svou tematikou navazuje na loňský tábor Silmarilion. Nejen, že lektoři Déčka mají program na celé prázdniny, tábory se dokonce často prolínají. Už 6. června začíná v Lipovce další pobytový tábor Z pohádky do pohádky a hned o den později druhý příměstský tábor, již zmíněný výtvarný. Během týdne si děti od rána do odpoledne v areálu DDM budou moci zkoušet netradiční techniky jako například vitráže či malování na porcelán. Mají zajištěné obědy a svačinky a kolem čtvrté hodiny se vrací domů. Rovněž se vydají na celodenní výlet na Kunětickou horu.

Dále Déčko chystá ještě pět pobytových táborů od instruktorského pro teenagery přes taneční tábor, který zahájí dokonce Zdeněk Chlopčík, tanečník, trenér a mezinárodní porotce, nám známý především ze Star Dance, po tábor s názvem Letem filmovým světem, kde se děti a mladí ocitnou pod vedením režiséra každý den v jiném filmu. Třetí a poslední příměstský tábor zaměstná děti předposlední týden v srpnu, přesněji od 24. do 28. srpna.
Taneční tábory se těší nemalému zájmu, jeden takový v Říčkách organizuje ode dneška do 11. července i DDM Sluníčko z Týniště n. Orlicí Od včerejška pak probíhá první ze dvou příměstských táborů určených pro nejmenší děti od předškoláků po 3. třídu. Další pobytový tábor se uskuteční od 5. do 17. července v Sopotnici a ponese se v pirátském duchu. Druhý příměstský tábor opět pro předškoláky a školáky do 4. třídy stráví děti více na vodě než na souši a konec srpna bude věnován dívčímu volejbalovému soustředění.

Do Sopotnice zavítají děti i z Kostelce n. Orlicí Vystřídají 17. července své vrstevníky z Týniště a zůstanou až do konce měsíce. Klasický tábor na zelené louce, spaní ve stanech s podsadou, turistika a hry v přírodě má dětem stále co říci. Přihlásilo se více než čtyřicet dětí, kapacita ubytování však čítá 66 míst. Ačkoliv byla uzávěrka přihlášek do konce června, můžete své ratolesti přihlásit ještě nyní. Od 17. do 21. srpna pak DDM z Kostelce pořádá ještě tábor pro děti předškolního věku a prvňáčky. „Říkáme tomu zvykací tábor,“ podotýká vedoucí Domu dětí Blanka Miklová.
Na vysokohorskou turistiku je zaměřen letní tábor ve Špindlerově Mlýně spadající do činnosti Domu dětí a mládeže ve Vamberku. Mezi 6. až 17. červencem děti od 1. do 9. třídy navštíví Harrachov, vykoupou se v Bedřichově, uvidí pramen Labe, podívají se do několika muzeí a popovídají si s ochránci přírody. Štěpánka Maříková z DDM Vamberk dodává: „Máme to opravdu nabité, děti se dostanou na spoustu míst, kam by se jinak nepodívaly, a samozřejmě nebude chybět ani táborák, noční hra a nějaká výtvarka.

Kateřina Řehořová