VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Právo na práci není pro všechny

Rychnovsko – Dříve platilo, že „špatnou práci najdeš vždycky“, dnes je stále běžnější hledat zaměstnání i několik měsíců.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Na počátku roku dle statistik rychnovského úřadu práce nezaměstnanost v regionu přesáhla čtyři procenta a nyní převyšuje sedm procent. V rámci regionu „vede“ v nezaměstnanosti Týnišťsko s hodnotou 8,13 procenta. Mezi nejhůře zaměstnatelné skupiny osob patří tradičně absolventi, ženy s malými dětmi, zdravotně handicapovaní.

Alespoň brigádu

„Hledám práci už pět měsíců. Vyvěsit životopis na internet nijak nepomohlo, snížený úvazek se hledá jen těžko,“ řekla Marie Horáková, studující matka dvou dětí z Dlouhé Vsi, která si nedělá naději na uplatnění ve svém oboru, a našla si alespoň brigádu. V nabídce zaměstnání zdejšího úřadu práce se snížené úvazky takřka bez výjimky nevyskytují.

Úroveň kultury propouštění

Bez udání důvodu mohou obdržet výpověď všichni, kdo jsou ve zkušební době, v rámci regulace. To se také přihodilo Alešovi Chvojkovi, který pracoval v logistické společnosti: „ Po směně jsem se měl dostavit na sekretariát firmy a tam jsem dostal výpověď. Sekretářka se divila, že mi to nikdo ani neřekl,“ komentoval zrušení svého pracovního poměru ze dne na den uprostřed měsíce. „Místo aby nás poslali dříve do důchodu, tak se vyhazují mladí,“ prohlásili poté kolegové. Zaměstnavatelům napomáhá v případě potřeby zbavit se zaměstnanců také sjednávání pracovních smluv na dobu určitou. Podle znění Zákoníku práce to však po uplynutí dvou let není možné.

Dlouhodobě nezaměstnaným osobám, které pobírají dávky pomoci v hmotné nouzi přes půl roku, nabízí možnost zvýšit si dávky odpracováním veřejně prospěšných prací Helpion, o.p.s.

Hůře zaměstnatelné jsou matky po mateřské dovolené

„Po druhem měsíci fungování jsme koordinátory zhruba patnácti lidí,“ uvedla Hana Bláhová, spoluzakladatelka společnosti Helpion.

Pomoc lidem znevýhodněným na trhu práce má na starost úřad práce, který aktivní politikou příspěvků podporuje zaměstnavatele, aby se jim vyplatilo přijmout do pracovního poměru zmíněný typ osob. „Obecně lze říci, že v evidenci úřadu práce se vyskytuje větší část lidí s nižším vzděláním,“ řekl Petr Richtera, statutární zástupce Úřadu práce Rychnov nad Kněžnou. „Hůře zaměstnatelné jsou matky po mateřské dovolené, matky pečující o dítě, lidé nad 55 let věku nebo lidé se zdravotním omezením. Těm je věnován v současnosti probíhající motivační kurz, kterého se účastní 16 lidí,“ pokračoval Richtera.
„Největším kamenem úrazu je faktor dlouhodobé nezaměstnanosti. Oproti minulým rokům se situace na pracovním trhu rapidně zhoršila. 64 procent z celkového počtu evidovaných osob jsou nezaměstnaní do šesti měsíců,“ uzavřel Richtera .

Autor: Iva Růžičková

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení