Stovky cizinců až dvou desítek národností, kteří pracují v kvasinské průmyslové zóně, zahlcují místní lékaře i rychnovskou nemocnici. Jejich zdravotní stav je mnohdy zanedbaný, problémem je i nedisciplinovanost a jazyková bariéra. Mnoho z těch, které by mohli ošetřit praktičtí lékaři, míří přímo do nemocnice. Špitál se už tak potýká s nedostatkem zdravotnického personálu a větší nápor pacientů je pro něj problém.

Podle náměstka léčebné péče rychnovské nemocnice Marcela Maršíka došlo v poslední době k padesátiprocentnímu nárůstu pacientů na chirurgických a interních ambulancích. „Padesát procent z nich by mohlo být ošetřeno praktickými lékaři,“ uvedl. A podle některých lékařů jsou čísla ještě dramatičtější.

Z devíti praktiků v kvasinské zóně přijímá cizince šest. Všichni mají kvůli přílivu nových lidí plno. Pomoci měl nový praktický lékař, jehož ordinaci chtěl špitál zřídit přímo ve svém areálu už od ledna. Zatím se ho nedaří sehnat.
„Ordinace praktického lékaře byla v jednání, lékař ale bohužel dal přednost jiné pracovní nabídce. Ordinace tedy prozatím otevřena nebude. Samozřejmě budeme i nadále hledat jiného lékaře, ale vzhledem k obecnému nedostatku praktiků to nebude jednoduché,“ uvedl primář interního oddělení rychnovské nemocnice Josef Fajstauer.

Nejen přetížení lékaři v nemocnici, ale i praktici by nástup nového kolegy uvítali. „Situace se trochu zlepšila, ale stále je to velký tlak. Cizinců je mnoho, většinou ošetřujeme Poláky, ale i další národnosti. Je problém se s nimi domluvit, především vysvětlit jejich stav a diagnózu a další postup,“ prozradila Zuzana Holcová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů v okrese Rychnov.

Cizinci vyhledávají ošetření v nemocnici a za lékaři na pohotovost chodí třeba s chřipkou. „Cizinci chodí na pohotovost s klasickými problémy, jako jsou chřipky, angíny a podobně. Především ji využívají mimo pracovní dobu praktických lékařů, tedy pozdě odpoledne a o víkendech,“ poznamenal Fajstauer.

Podle něj vzrostla zátěž lékařů rychnovské nemocnice během pěti let razantně. „Dle odhadu vzrostl počet ošetření na pohotovostech a interní ambulanci za posledních pět let až o 100 procent. Dále nemají sloužící lékaři, kteří jsou specialisty v oboru interního lékařství, čas na další odborné vzdělávání, když řeší drobné zdravotní problémy například chřipky. Tyto pacienty by právě měli odfiltrovat praktičtí lékaři,“ pokračoval lékař. Problémem je i mnohdy zanedbaný zdravotní stav cizinců a také fakt, že někteří z nich častěji holdují alkoholu. „Bohužel se objevují případy i zanedbaného zdraví, například se lékaři setkali i s totálním selháním ledvin. Někteří pacienti jsou tedy i déle hospitalizovaní. Pak se objevují často také případy, kdy zdravotníci a lékaři ošetřují pacienty pod vlivem alkoholu či omamných látek. Zde pak vyvstává problém s bezpečností našich zaměstnanců a nemocnice se snaží najít řešení, jak je lépe chránit,“ dodal primář.