První náznaky zlepšování stavu na trhu práce přinesl měsíc březen. Míra nezaměstnanosti v regionu klesla na hranici 7,86 procenta. Úřad práce eviduje 3236 uchazečů o zaměstnání. Od dubna se navíc zvedá počet volných míst, k dispozici jich je nyní kolem dvou set. Ačkoliv mají absolventi dlouhodobě problém s uplatněním, například o žáky Obchodní akademie T. G. M. v Kostelci nad Orlicí se zaměstnavatelé zajímají již při jejich studiu.

Získat zaměstnání se neustále nedaří i mladým lidem, kteří skončili se základním vzděláním. „Nedokončil jsem střední školu, od podzimu marně hledám práci. Volné místo pro mě prakticky není. Bydlím tak stále u rodičů a nepobírám ani podporu,“ svěřil se osmnáctiletý mladík z Rychnovska.

Tento fakt potvrdila i vedoucí oddělení trhu práce v Rychnově nad Kněžnou Hana Kasperová. „Nedaří se zaměstnávat mladé lidi, kteří nemají ani výuční list. Nemají vzdělání ani praxi, sehnat jim práci je opravdu problematické. Snažíme se je přimět k tomu, aby si výuční list dodělali,“ sdělila Kasperová.

Začít si vydělávat často nemohou čerství absolventi škol. „O mladé lidi bez praxe už není takový zájem, dříve neměli takový problém uplatnit se. Dnes je dostatek lidí s praxí, ti se spíše upřednostňují,“ přiblížila vývoj na trhu práce Kasperová. Kostelecká obchodní akademie si však na nezájem o své žáky nemůže stěžovat.

Po studentech obchodní akademie je neustále poptávka, během studia se totiž aktivně připravují na budoucí zaměstnání. „Obor informatika v ekonomice nabízí předmět fiktivní firma, kde se učí praktické věci, vytváří si například účetní nebo obchodní oddělení, volí si ředitele. Jezdí se pak prezentovat i na veletrh do Prahy. Z tohoto předmětu si mohou složit i dobrovolnou maturitní zkoušku. Podnikatelé si už zvykli obracet se přímo na naší školu a hledat budoucí zaměstnance,“ pochvalovala si zájem o studenty ředitelka Obchodní akademie T. G. M. v Kostelci nad Orlicí Anna Oberreiterová.

Důvody k radosti však nemají ženy, které se pokoušejí najít práci. „Nejhůře na tom jsou ženy po mateřské dovolené a poté s malými dětmi. Snažíme se firmy různě podporovat, aby je zaměstnaly,“ informovala Hana Kasperová z Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou. Mezi zájemci o volné místo jsou také zdravotně postižení a lidé vyšších věkových skupin.

GABRIELA ŠTĚRBOVÁ